| MyRux_Deea_1991 a întrebat:

Duminica seara mi-am pus o atela la genunchiul stang, deoarece doctorul mi-a zis ca am o entorsa si trebuie sa tin atela timp de 2 saptamani. Astazi,l-am dat putin jos pentru a-l fixa mai bine si am observat ca nu mai pot indoi deloc piciorul,desii nu ma doare, dar parca ceva ma tine acolo.Sa fie asa deoarece am stat mai multe zile cu el drept,fara sa il indoi sau e ceva mai grav? Va rog, e URGENT. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa dai atela jos, da e normal sa nu poti sa iti misti piciorul. E nevoie de un pic de recuperare dupa o perioada cu piciorul in ghips / atela.

| Azµre a răspuns (pentru suntserios):

Oricum atela e pusă ca să nu-ți permită mișcarea, să nu te deplasezi, să-ți țină piciorul drept și așa mai departe. Dacă a dat-o jos și a pus-o la loc nu are nici pe dracu. Iar faptul că nu poate îndoi piciorul trebuie recuperare cum ai zis tu.