| Ursulake a întrebat:

Buna seara! Acum o luna si ceva am inceput sa am dureri in zona inferioara abdominala pe partea dreapta. Acum 5 ani am avut o operatie de apendicita si cand mi-a scos atele si am ajuns acasa am vazut ca mai era o ata si am incercat sa o scot eu insa am ramas cu varful in mana, presupun ca a mai ramas acolo dar nu s-a inferctat. Revenind, a inceput sa ma doara atunci cand stranutam, tuseam mai tare sau ma intindeam in anumite pozitii, acum vad ca ma doare doar daca stranut, este o durere in interior (nu stiu cum sa o compar, sa zic ca si cand ar fi ceva incins inauntru). Am fost la medicul de familie si m-a pus sa fac un eco, a fost totul bine, eu zic ca nu este hernie, nu se vede nimic si am facut si exercitii pentru intarirea abdomenului. La inceput durerea era fix in zona operatiei de aia am zis de ea, dar acum a coborat putin mai jos. Din ce am observat durerea apare cand stranut sau tusesc deoarece mi se incordeaza muschii foarte tare acolo, daca aplic presiune cand stranut, in unele cazuri nu ma doare. Daca a mai trecut cineva printr-o experienta de genul sau va pricepeti va rog sa imi dati ceva sfaturi? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ata nu are de a face cu durerea. Este confectionata din material care se resoarbe, daca nu este scoasa.
Poate sa fie un inceput de herneie. Sau ai facut o intindere musculara in acea zona.
La medic.

| DanielDanny a răspuns:

E de mult durerea? Poate fi o "scurta" intre picior si pelvis?

Am avut cazuri din astea in care nu mai puteam sa merg! Schiopatam, dar nu imi amintesc sa ma doare cand stranut sau tuseam!

Ai incercat vreun gel de durere de la farmacie pentru muschi?