| Alexandruuu88 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.De ceva vreme ma tot doare in partea stanga a abdomenului in zona rinichilor... dimineata doare mai tare pana ce merg la defecatie.Ma tot intreb daca am la colon ceva sau e hernie inghinala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa nu mananci mancaruri care iti fac constipatie sau balonare (gaze).
Prima data fa-ti o cura de supa de chimin si mere razulite, timp de 1-2 zile, pana ce se curata intestinele nu manca nimic altceva. Poti bea apa statuta (la temperatura camerei) cat mai mult, ajuta la spalare.
Tratamentul de mai sus poti folosi oricand ai probleme cu stomacul si/sau cu intestinele.
Evita sa consumi sucuri carbogazoase, cartofi fierti si orez, consuma legume fibroase.
Pentru calmarea durerilor foloseste Nospa, se gaseste fara reteta la farmacii.
Daca durerile persista si dupa o cura de 2-3 zile, mergi la doctor pentru investigatii profunde!

1 răspuns:
| Clorox a răspuns:

Nu ai nimic, trebuie doar sa faci scaun, esti foarte balonat dimineata si ai nevoie la toaleta, asa patesc si eu, chiar daca am hernie, nu sunt sigur ca este 100% din cauza ei!