| LittlePoppy a întrebat:

Buna seara.
Aerul conditionat de pe tren urmat de altul pe autobuze, a dat niste dureri de cap, ureche, ochi si 1/2 dantura. Nu sunt acasa. Durerile s-au calmat cat am stat cu capul sub un dus fierbinte si au revenit dupa ce am iesit si m-am uscat.
Gazda dat ceva pilule, alcool pe care l-am tinut in gura. Nimic nu si-a facut efectul.
Ce sa fac, ce sa iau? Vreau sa dorm si eu.
Fara aspirina sau medicamente pe baza de aspirina, ca nu am voie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa faci

| LittlePoppy explică:

Ce e cu autocorectorul?
Eu am dureri de cap si el nu mai stie romaneste?
Nu pot spune "m i - a dat".

| LittlePoppy explică:

Am ajuns la urgente cu problema mea. Unde, culmea, s-au incurcat fisele desi eram doar 4 pacienti si mi s-a administrat alt tratament. Cand am auzit, am cerut acasa pe proprie raspundere. Problema inca nu e rezolvata. Ba chiar este mai rau.

| LittlePoppy explică (pentru LittlePoppy):

Buna ziua.
Din cauza aerului conditionat negestionat corect pe trenuri (functionare la maxim) am probleme. Dureri la o ureche, un ochi (care mai si lacrimeaza abundent) si toata dantura. Problema a inceput joi seara cand nici nu am putut dormi. Vineri dimineata durerile au cedat si am uitat sa merg totusi la medicul de familie. Vineri seara durerile au fost mai mari. Sambata dimineata m-am trezit si cu buza superioara usor umflata. In mintea mea mi-am spus ca la urgente trebuie sa merg. Ca sambata fiind, unde in alta parte. De la receptie, asistenta a inceput cu: "si noi cu ce sa va ajutam?". Dupa ce am ramas blocata de intrebare, am trecut cu vederea obraznicia ei. Am intrat la consultatie unde eram 4 pacienti. Pe un pat langa mine, o doamna cu mai multe probleme: diaree, dureri de cap, etc si "o stare generala proasta" dupa cum tot repeta. A venit o studenta de la medicina si a inceput sa-mi faca niste investigatii fara legatura cu starea mea. Mai in gluma mai in serios, i-am spus: cred ca ma confundati cu alt pacient, pe mine ma doare urechea, dantura... M-au trimis la niste investigatii care iarasi nu aveau legatura cu simptomele mele. Dar mi se spusese ca asa trebuie facut. In fine, dupa multe balbe si nelamuriri aud pe unul dintre medici ca intreaba: cine a facut fisele astea? A incurcat pe T cu S. T era doamna cu diaree si restul, si care trebuia internata la infectioase. Fisele noastre, erau "varza". Nu doar o simpla inversiune ci simptome si analize trecute de la una la alta. A inceput balciul cu telefoane pe sectie, cu cerere de anulare a internarii lui S. Mi-am dat seama ca nici perfuzia pusa nu continea medicamentul ce trebuia sa-mi fie administrat. Durerile nu trecusera. Dar m-am speriat si am declarat ca ma simt mai bine, numai ca sa plec acasa si sa nu mai primesc alte medicamente gresite sau in contradictie cu ce aveam deja. La plecare, hop ca nu mi se puteau face formalitatile, pentru ca nu era anulata internarea gresita. Cu chiu, cu vai, am reusit sa ies pe usa. Cu cateva hartii si o trimitere la ORL, cu suspiciunea de otita. Ajunsa flamanda, obosita la ORL, constat ca sunt vreo 20 de oameni in fata mea in ambulatoriu si... nici un medic. Urma sa vina. Am decis sa merg acasa, sa mananc si sa ma reintorc. Dar nu am mai putut. Era seara tarziu. In noaptea de sambata spre duminica am dormit putin. duminica la prima ora m-am infiintat la ORL. Pe hol, un medic facea un fel de "inventar" al pacientilor. Ii spun ce am si zice: va primesc, dar acum este cineva inauntru. Dar, iese asistenta si decide: Nu se poate. Nu aveti triajul de la UPU! Ii arat cele cateva hartii si zice: nu astea, uite asa trebuie sa arate. Sa ma mai intorc la UPU? Nu era departe, cu autobuzul doar doua statii. Plus un ocol considerabil prin curtea spitalului pana la intrarea in UPU. Pe ploaie. Cu dureri si buza si mai umflata decat cu o zi inainte. Mi s-a facut lehamite de tot si am zis: ma duc sa mor acasa.
Unde este Arafat sa vada ce se intampla in urma lui la Tg. Mures? Ca nimic nu mai merge asa cum a lasat el. Totul e o imensa bataie de joc fata de pacienti. Iar daca mi se va intampla ceva si voi ajunge fortat la urgente, se va spune ca pacientii sunt neglijenti, merg prea tarziu la medic (sau deloc), etc.
Nu, dr Arafat, in Romania nu e suficient sa pui o structura pe picioare si ea va functiona. In Romania medicii sunt lacomi, indolenti, impertinenti, incompetenti. Trebuie sa pui biciul pe ei ca sa-si faca datoria pentru salariile alea fabuloase pe care le au. Nu mai zic de mita pe care o asteapta. Ca daca nu le-o dai, rezultatul consultatiei este ca "nu ai nimic". Te-ai dus la el doar ca sa-i ocupi timpul.