| lory_8089 a întrebat:

am stat cu cu capul gold intr-o zi cand era foarte frig apoi noaptea m-a durut foarte tare urechea am luat niste medicamente si ma mai calmat dar acum nu mai aud pre bine cu urechea aceea imi puteti spune dc? sunt foarte ingrijorata, presupun ca am racit la ureche si inca mai iau antibiotice dar tot nu aud binecrying(funda pentru cel mai bun rasp:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| showtime1 a răspuns:

E vorba de variatiile de temperatura. Nu e bine deloc sa stai cu capul gol in ger! Trebuie sa treaca, tine-o cat mai mult la caldura. Oricum ai mare grija sa nu se mai repete, caci a fost odata un caz la Galati unde i s-a taiat urechea unui om deoarece nu mai era buna circulatia. Tot de la frig. Oricum tu esti bine. De-acum sa te pazestihappy

4 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Picura in ureche putin (1/2 lingurita) ulei de masline incalzit; pui in lingurita, incalzesti cateva secunde deasupra aragazului apoi iti toarna cineva incet in ureche; pui putin vata si continui activitatea de este zi; tii vata aceea peste noapte, eventual o schimbi ca sa nu se murdareasca perna;
nu inteleg totusi de ce ai luat antibiotice daca era numai de la ger.

| MadnessCaffe a răspuns:

Posibil sa ai otita (du-te la doctor si iti va prescrie un tratament, poate iti spune si ce ai in caz ca nu e otita)

| iulvas a răspuns:

Am patit si eu asa auzul o sa iti revina la normal dar mai dureaza ceva timp si ferestete de curent si de ger ca sa nu inrautatesti situatia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai otita.Trebuie sa tii ceva cald la ureche si sa nu iesi in frig ca sa-ti treaca.