| spaimaspaima a întrebat:

Buna seara Am 16 ani! Am fost diagnosticat cu nevralgie intercostala acuma 9 luni am facut repaus total si de vreo saptamana m-am apucat de inot a 3 sedinta a inceput sa imi revina durerile in stern si simteam niste dureri in coloana mai mici dar enervante, am fost si la medici specialisti o zis ca nu e cazu de rmn dar eu tin sa cred ca am ceva la coloana ce ma sfatuiti sa fac? sa fac cerere sa mi se faca un rmn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| chakra8 a răspuns:

Nu ai nimic la coloana. Cum bine cred ca stii, "nevralgia intercostala" este o denumire medicala uzuala care poate speria pacientul. In limbajul popular al poporului nostru, se spune "junghi". Acest "junghi" afecteaza muschii intercostali, ce se dilata si se contracta, conform proceselor expiratorii si inspiratorii. Te va durea cand muschii se vor contracta, bineinteles. Durerea va fi, in unele cazuri, o mica iluzie, crezand ca te doare "in coloana". Este, de fapt, aceeasi durere, pronuntata in diametrul frontal si o migrare a acesteia in diametrul antero-posterior. RMN-ul NU este necesar. Nu trebuie sa faci efort care sa iti afecteze acei muschi, aceasta este o nota importanta. Explicit, poti inota, dar nu inota non-stop, fara relaxare cuvenita de durata temporala intre 20-30 de minute.

| spaimaspaima explică (pentru chakra8):

Mie mi-a aparut durerile astea in urma exerctitiilor fizice am facut un timp cu propria greutate si am ridicat si greutati si am primit un junghi in spate, a doua zi m-am trezit cu dureri de stern si cu spatele n-am mai avut nimic doar pieptu, dar acuma mai simt si prin spate ceva durere.