| lola111122233 a întrebat:

Bună seara, am 19 ani si de câteva zile am început să simt oboseală constantă, de o săptămână nu mai am poftă de mâncare la fel cum aveam și respir puțin mai greu. Tin să menționez că acum doi ani am fost diagnosticată cu anxietate și am început să am si anxietate de sanatate (health anxiety) de cateva luni, desigur că am făcut cea mai mare greșeală adică am căutat pe Google simptomele și a aparut insuficienta cardiacă.Nu mă doare în piept, nu am tuse seacă însă oboseala, somnolenta și amețelile există. Mâine mă duc la analize pentru magneziu și fier. nu reușesc să mă relaxez și să mă împac cu gândul că nu este insuficienta cardiacă mă puteți ajuta cu un sfat sau dacă credeți că este insuficienta cardiacă îmi puteți spune? (acum doi ani am fost la urgență din cauza unui atac de panică, nu știam că este atac de panică până să ajung și mi-a făcut ekg Și analize de sînge și nu apărut nimic normal mă gândesc că poate nu a evoluat o insuficienta) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anxietatea este o boala psihica, deci nu-i o boala de inima, si da ATACURI DE PANICA, simptome care sunt asemenatoare cu cele ale unui atac de inima si din care nu mori.
Stai linistita ca nu ai nici o boala la inima, totul este mental si depinde numai de tine sa intelegi acest lucru, ca s ate poti vindeca.

Nu mai inventa boli de inima care nu exista, fiind imposibil sa-ti evolueze o insuficienta cardiaca, doar pentru ca tu ai facut o obsesie cu ceva ce nu ai, dar inventezi.

Ti-am mai epxlicat : atacurile de panica sunt produse de o boala psihica, de care tu trebuie sa te tratezi, la un medic de specialitate: psiholog sau psihiatru.

Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru a afla ce ai trebuie sa mergi la medic, nu sa cauti pe google, punandu-ti un diagnostic random.E o idee neinspirata si, mai ales in cazul tau, iti provoci stres inutil.

| Sophieka a răspuns:

Cred ca o fi alta cauza.
Eu de curand am descoperit ca am avut mucegai in casa si nu am stiut.
M-am simtit tot obosita incontinuu, dormeam mult degeaba, stari de rau, s-a.m.d

Cauta sa-ti aflii problemele medicale sau sursa anxietatii si vindeca-le si lasa google cu sfaturile si informatiile sale.