| adyurs a întrebat:

Salut, nu pot adormi din cauza ca simt ca imi bate inima prea repede si nu stiu cum sa ma calmez, poate fi din cauza ca ma sperie faptul că nu stiu de ce bate atat de repede cand sunt in repaus (90bpm) si pe langa asta cand stau nemiscat efectiv bataile ma scutură, e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O baie sau un dus facute inainte de culcare, ajuta la relaxare si odihna placuta.
Sau pune-te in pat cu mainile si picioarele un pic departate de corp si incearca sa respiri si inspiri din ce in ce mai rar.
Gandest-te la o intamplare care ti-a placut si te-a facut fericit si incearca sa-ti aduci aminte amanunte...in timp ce respiratia este din ce in ce mai usoara si mai rara.

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Respiră adânc 10 minute.

| Cksihja a răspuns:

Sari ritmic ca să reglezi bătăile inimii, ceea ce ai descris este foarte asemănător cu un atac de panică, în primul rând încearcă să te liniștești și să respiri regulat.