| SalvatoreLeon a întrebat:

Buna seara, am facut panaritiu la deget, la inceput nu a fost asa grav, abia in a 4 a zi au inceput durerile mari si sa se umfle. In ziua a 7 a am chemat ambulanta, au venit 2 medici, era foarte umflat si cu galben in parti, puroiul presupun. A bagat acul de siringa, mi-a scos acolo cat au putut, dar mi-au zis sa mai storc daca mai apare, a mai ramas destul chiar am mai stors si eu insa unde era galben s-a facut vanat si cand bag siringa iese sange cu puroi dar cum am pe toata suprafata degetului, credeti ca e ceva grav? Nu trebuia sa se mai retraga? Iau si antibiotice augumentin de 5 zile prescrise de medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic, ca se cangreneaza daca este deja vanat si pierzi degetul.
Ai nevoeid e cineva profesionist sa-ti curete degetuld e puroi.
Te-am sfatuit sia cum 1 saptamana sa ajungi la medic si vad ca tot asa stai cu degetul ala. Nu cred ca constientizezi asta, dar s-ar putea sa ti-l taie, fiindca nu se mai poate face nimic, daca se cangreneaza.

| sierra1 a răspuns:

"am facut panaritiu la deget... credeti ca e ceva grav?"

medicul ce te-a CONSULTAT, ce-a zis? (că noi nu te-am văzut)

| Mirel4412 a răspuns:

Nu cred ca infectia era asa mare incat sa fie o urgenta sa chemi ambulanta...