| Xalion a întrebat:

Luni am avut o extractie de molar de minte cu operatie. Luni am avut dureri insuportabile, la fel si marti am tot dat cu nurofen si mai trecea. Obrazul imi era super umflat. Astazi, a 3-a zi post-op. sa zicem ca nu mai e chiar la fel de umflat insa e vanat si am o senzatie de mancarime pe interior laughing La modul ca mi-as baga degetul sa ma scarpin. Am fost la medic sa vada daca totul e ok dar nu a facut o fata tocmai fericita. Mi-a dat antibiotic, augumentin si din nou pentru dureri nurofen. Mi-a zis sa merg vineri sa vada cum decurge treaba iar, marti trebuie sa imi scoata atele. De ce mi-a prescris antibiotice? Sa fie sigur ca nu se va acumula puroi sau ca nu a intrat vreo bacterie pe acolo? De spalat pe dinti cat sa mai scap din bacterii, cu chiu cu vai ma spal dar va dati seama ca in zona respectiva nu insist aproape deloc pentru ca mi-e frica si ma doare. Pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Probabil că ai făcut o mică infecție, antibioticele sunt pentru înlăturarea acesteia. Dacă nu reușesc o să trebuiască să curețe doctorul zona.