| lory14 a întrebat:

Acum doua zile mi-am facut operatie fiindca aveam puroi dentar, iar dupa operatie mi-s-a umflat pana la ochi si inca nu s-a desumflat chiar daca am luat antibiotice. Ce sa fac? De ce se umfla? Este normal sa se umfle?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, mai ales daca abcesul era mare si nu te-ai operat imediat cum ai inceput sa ai simptome. Pune apa rece si ia in continuare antibiotice. Se va desumfla in 7-10 zile. Daca se umfla progresiv, e cazul sa mergi urgent la medicul care te-a operat.

| drpopa a răspuns:

Nu este normal, ar trebui sa mergi la urgente stomatologice sau la chirurgie maxilo-faciala deoarece nu ai descris aceasta umflatura daca tegumnentul e rosu, daca te doare, daca zona e mai calda, nu se poate exclude celulita faciala (infectie ) care poate avea consecinte nefaste.

| lost.in.rain a răspuns:

Mergi la medicul care te-a operat. Pana atunci, pune comprese reci local.

| eni a răspuns:

Nu e normal.Pe mine m-au operat la 3 masele dar la nici una nu m-am umflat. 4-5 zile am luat augmentin, si atat. Du-te inapoi la medic, si vezi ce-ti recomanda.Insanatosire grabnica si o seara placuta.

| eni a răspuns:

Du-te la medic si nu mai sta! sa astepti 7 zile, mai lasa-ma. Mie nu mi s-a umflat deloc, si au fost 3 la numar.

| MidnightLady a răspuns:

Stai linistita, este normal ca dupa operatie sa se umfle. Dupa 3-4 zile incepe sa se dezumfle, pana atunci aplica gheata, atat cat suporti, pe obraz.

| bosshori a răspuns (pentru MidnightLady):

Buna,vreau sa te intreb daca e dureroasa operatia, mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am puroi la masea si doctorul mi-a dat oxacilina, dar nu mai imi trece.Mai nou mi s-a umflat si ochiul si nu mai stiu ce sa fac crying va rog help`me :-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sunt 100 la suta sigur ca daca tu nu ai tinut gheata dupa aceea an acest caz imi pare rau ca ti-o spun dar o sa decedezi

| lory14 explică:

Pe mine m-a operat la un dinte imbracat (rezectie apicala).

| lory14 explică:

In 7 zile? Asta inseamna sa stau acasa atat timp?