| Sorina87Andreea a întrebat:

Bună seara! Am făcut test de secreție și papanicolau și mi-a ieșit tricomoniaza vaginala, prima data am primit ovule polygynax, după mi-a zis sa iau ovule zifex și pastile metronidazol, dar a zis sa bag și ovulele polygynax ca nu strica, mai are rost sa le bag și pe acelea sau bag decât zifex și iau și pastile metronidazol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca are sens sa iei tot, fiidca-i o infectie urata, care se extinde si-ti afecteaza tot aparatul reproducator si nu scapi prea usor de ea.
Atentie: partnerul tau de sex trebuie sa faca si el tratamentul, ca altfel te reinfectezi de la el.
Oricum, pana la vindecarea completa, sexul este interzis.
Sanatate multa!

| Sorina87Andreea explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Nu mi face rau atâtea ovule?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sorina87Andreea):

Nu iti fac rau, dimpotriva, te vindeca, deoarece acele ovule iti sunt date sa elimine infectia grava pe care ai luat-o, fara acest tratament facut cu foarte mare seriozitate si complet, nu te vei vindeca.
Retine: barbatul cu care ai sex trebuie sa faca si el tratamentul complet, ca sa nu te reinfecteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Dacă medicul așa ți-a recomandat, este bine să respecți recomandarea lui, pentru o vindecare completă.

Multă sănătate!

| Sorina87Andreea explică (pentru anonim_4396):

Prima data nu vazuse ca îmi ieșise tricomonioza, mi-a spus doar ca nu am flora vaginala și de aceea am probleme, și mi-a dat acele ovule, după aceea am mers a doua zi din nou cu analizele pentru ca eu am vazut ca scria și tricomonioza și mi-a spus ca să iau zifex ovule și metronidazol pastile, și eu am întrebat dacă mai bag și ovulele polygynax, și mi-a zis ca nu strica. De aceea ziceam sa iau decât pastilele și zifex ovule