Întrebare recomandată | Popescu_Cristina_1993 a întrebat:

Am facut un test Anti hiv1-2 la 5 saptamani si 10-11 saptamani de la contactul infectat. Amandoua au iesit negative. Prietenul meu si-a facut testul cam la 3 luni de la ultimul lui contact si a iesit tot negativ. Credeti ca este necesara repetearea la 6 luni? sau si acesta poate fi concluzional? Am uitat sa mentionez ca mai bine de 2 luni prezint o faringinta, iar mai nou mi-au aparut niste ganglioni umflati dupa ureche.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este obligatorie repetarea la 6 luni. Un test facut la 10 saptamani nu iesie pozitiv decat la 15-20% din persoanele infectate, ceea ce este extrem de putin. Aruncati banii pe fereastra degeaba facand niste teste complet lipsite de semnificatie, pe care nici nu merita sa incercati sa le interpretati. faringita cronica nu e semn de infectie precoce cu HIV, in timp de o adenopatie poate fi, dar nu e deloc specifica

| Popescu_Cristina_1993 explică (pentru Brigaela):

Si nu exista niciun test mai rapid?

| Brigaela a răspuns (pentru Popescu_Cristina_1993):

Nu exista unul concludent. Exista un test care se numeste p24 (antigen HIV) care este insa putin sensibil, asa ca orice rezultat negativ trebuie privit cu circumspectie si are nevoie obligatorie de confirmare prin testul pe care l-ai facut tu. Nu vei putea sti inainte de 6 luni cu o certitudine decenta (adica macar 90%)

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Testul HIV e concludent abia la 6 luni de la un posibil contact infectant.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Testele făcute NU sunt concludente deoarece au fost făcute prea curând!

Un test concludent este indicat să se efectueze la cel puţin 6 luni de la contact.

În situaţia voastră este OBLIGATORIE retestarea la 6 luni ( şi, preferabil, încă un test la alte 3-6 luni ).

Pentru mai multe detalii vezi linkul :
http://www.seximus.ro/articole/test_hiv.php
http://www.test-hiv.ro/cucetestez.html

Toate cele bune.

| Popescu_Cristina_1993 explică (pentru bursuc001):

Da, desigur ca o sa mai repet acest test chiar timp de un an de zile. Dar vroiam sa stiu sansele testului de a fi plauzibil la aproximativ 3 luni. Cei de la clinica, nu stiu daca pot sa dau nume, dar oricum este o clinica foarte buna si serioasa aici in Romania, mi-au spus de un interval cuprins intre 6-12 saptamani. Acum o sa repet testul, dar asteptarea este grea, de aceea vroiam sa aud si alte opinii.

| bursuc001 a răspuns (pentru Popescu_Cristina_1993):

Într-adevăr, aşteptarea este cea mai grea!

Bănuiesc că ai făcut un test "rapid" ( cel de 15 minute )...
Acest tip de test ( HIV 1/2 ) este destul de "lăudat", dar e posibil ca la momentul testului să nu fi apărut ( încă ) anticorpi.

Dacă citeşti articolele de la linkul indicat, vei observa că :
"Totusi trebuie tinut seama de un anume aspect : din momentul infectarii pana la cel al aparitiei anticorpilor pot trece circa sase luni pentru ca organismul sa produca anticorpi care vor fi identificati cu ajutorul testului HIV. Un test facut in acesta perioada nu poate detecta anticorpii anti-HIV, dar persoana este infectata si poate transmite infectia. De aceea, testul HIV va indica un rezultat foarte precis de-abia dupa ce trece aceasta perioada de timp (de obicei cuprinsa intre 2 saptamani - 6 luni) numita fereastra imunologica."
SURSA : http://www.seximus.ro/articole/test_hiv.php

Deci, în situaţia în care apar anticorpi mai repede de 6 luni atunci EXISTĂ infecţie HIV şi este depistată cu testul HIV 1/2 ( rapid ).
Dar, e posibil ca anticorpii să NU fi apărut încă, la fel cum e POSIBIL ca să NU existe o infecţie HIV.

Rezultatul unui test făcut la 6 luni este CONCLUDENT şi, oricum, şi acel test TREBUIE "verificat"/refăcut la alte 3-6 luni.

Din păcate cele 2 teste pe care le-ai făcut NU erau necesare ( nefiind concludente ) şi din acest motiv ai făcut o cheltuială inutilă.

Când vei avea 6 luni să faci un test de tip Elisa "normal" ( să ceri acest tip de test ), NU un test HIV "rapid" ( de 15 minute ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Popescu_Cristina_1993 explică (pentru bursuc001):

Eu am facut HIV combi prin Electrochemiluminiscenta kit2. In situatia asta va dati seama ca nu am mai tinut cont de bani cheltuiti degeaba, oricum o sa repet testul la 6 luni. Multumesc pentru raspunsuri.

| bursuc001 a răspuns (pentru Popescu_Cristina_1993):

Cu plăcere!

Toate cele bune.