| Andreea930 a întrebat:

Bună seara! Am fost la dermatolog, fiindcă aveam probleme cu coșurile și mătreața. Mi-a dat pentru mătreață mediket plus, pentru coșuri un săpun acne out și alt săpun borax. A folosit cineva? Sunt bune? Pe săpunul acne out mi-a spus când am întrebat farmacista cum îl folosesc dimineața și seara? Și ea a spus că da, dar de cel borax nu mi s-a spus, voi dacă știți îmi puteți spune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Ciudat ca ti-a dat 2 sapunuri.
Nu ti-a dat si o crema pentru fata?
Foloseste unul din sapunuri deocamdata, vezi ca sapunul acne out e bunicel dar usuca fata, aplica o crema potrivita tipului de ten dupa ce il folosesti.

| Andreea930 explică (pentru alina2k18):

Cremă nu a avut să îmi dea, am mers la 4 farmacii și nu am găsit, și mi-a dat așa, mai am gelul de curățare de la gerovital, dar am observat că și el usucă fața. Mulțumesc :* dar săpunul acne out cum trebuie să-l folosesc? Îl las pe față până a doua zi? Fără să mai clătesc fața?

11 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Du-te la dermatolog. Nu cred ca vei scapa cu astfel de chestii.
Probabil va fi nevoie de un tratament cu pastile pe baza isotretinoin si niste creme de la farmacie pe care ti le va recomanda dermatologul.

| Andreea930 explică (pentru aXy99):

Nu ai înțeles întrebarea? Am fost chiar astăzi la dermatolog, și doamna doctor mi le-a recomandat

| aXy99 a răspuns (pentru Andreea930):

Scuze, am sarit peste primul rand.
Nu stiu cat de bune sunt, e posibil sa reapara dupa ce termini tratamentul. Depinde cat de rea e situatia. Ai multe cosuri? Mari, dureroare, lasa semne? Ai coji sau doar matreata?

| Andreea930 explică (pentru aXy99):

Da, acum încerc și eu să văd dacă dă rezultate, nu prea am multe coșuri, dureroase da, mătreața coji dar și pe scap cred că am. Încă nu am folosit șamponul fiindcă abia astăzi l-am luat

| aXy99 a răspuns (pentru Andreea930):

Incearca tratementul acesta, daca revine problema (desi sper sa iti treaca definitiv), du-te iar la dermatolog.

| Andreea930 explică (pentru aXy99):

Da, mulțumesc

| Goete a răspuns:

Eu nu le-am folosit, dar bunicul meu inainte de a muri a folosit produsele astea

| Viorel703 a răspuns:

Mediket plus e bunicel, trebuie când te speli să îl lași câteva minute asa pe cap și după să dai cu apa ca să își facă efectul

| Andreea930 explică (pentru Viorel703):

Da, scrie și pe el să îl folosesc 4-6 săptămâni, și după să utilizez șamponul mediket prevent pentru a evita reapariția mătreței

| Viorel703 a răspuns (pentru Andreea930):

Da