| crStyle a întrebat:

Am o problema cu tenul. Am facut anul trecut mai exact prin decembrie ( fix de craciun ) am facut pojar, aveam fata plina de bube de la ea si ma dadeam cu tinctura sau mixtura nu mai sunt sigur ca sa nu ma mai manance. Si de atunci de cand am scapat de pojar la fiecare cos care imi iese si trece ramane un semn rosu mic in piele pe care nu-l simt cu degetul, si am niste semne pe obraz care nu sunt de la cosuri, asa si pe frunte, dar nu am avut cosuri acolo, sunt asa mici si nu le pot simtii de loc si se vad urat... mai ales dupa ce ma spal pe fata. Am fost la dermatolog si mi-a dat un tratament cu Isotrexin, zineryt si sapun anti-acneic. Asa, am facut cea spus timp de 1 luna, am ramas fara creme dar sapunul inca il am. Nu am vazut nicio schimbare in tenul meu asa ca vreau sa apelez la tratamente naturiste sau in caz ca stiti voi ceva ce m-ar putea ajuta. Momentan ma dau cu crema de galbenele dimineata dupa ce ma spal cu sapun anti-acneic si o tin pana seara cand ma culc, si dupa ma spal iar cu sapun anti-acneic. Nu stiu ce sa incerc pentru aceste semne, adica sunt asa mici si dese nu stiu ce sa le mai fac. Daca stiti ce m-ar putea ajuta, de la farmacie sau naturist, mastii... orice. Dau funda, mersi. Mentionez ca am 16 ani si pana la momentul acela nu am avut probleme cu tenul, n-aveam nicio problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Basthet a răspuns:

Salut! Tratamentele dermatologice sunt de lungă durată, luni sau chiar ani. Ține-te de medicul dermatolog și fă tratamentul exact cum îți este prescris, complet și pe durata recomandată. Nu te juca cu pielea, tratamentele nepotrivite te pot lăsa cu fața marcată pe toată viața.
Sănătate!