| PussicatDolls a întrebat:

Am fost la un consult stomatologic, am o carie, doamna doctor a constatat ca am o infecție si nu a putut sa imi trateze caria. Mi-a bagat niste medicamente sa imi omoare nervul si mi-a dat sa iau augumentin 5 zile. Am luat pana acum 2 pastile si nu simt nici o schimbare, gingia tot umflată o simt si cred ca am si la sinusuri ceva. Ce fac? Mai astept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele efecte ale antibioticului vor aparea dupa minim 3 zile de administrare (atunci va incepe sa se dezumfle gingia. Deci da, fa tot tratamentul dat de medic

| CuriousStuff a răspuns:

Daca a zis sa iei 5 zile de ce crezi ca o sa vezi rezultate dupa 2? Ia 5 zile si mergi inapoi la medic, daca mai trebuie cura cu antibiotic o sa-ti mai dea si o sa te recheme. Si ai grija sa le iei conform recomandarii medicului/prospectului, ca daca nu le iei la ora potrivita efectul lor scade dramatic sau chiar nu au niciun efect.
Sanatate!

| PrintesaRockChichi a răspuns:

Nu stiu exact ce raspuns sa-ti dau, dar daca e infectie poate sa te doara zile in sir pana moare nervul ala. Medicamentele ar trebui sa-ti trateze infectia, nu sa-ti ia durerea. Poate doar sa ti-o ameloireze la intervale de timp.