| LarisaM18 a întrebat:

Sunt in Germania si acum o saptamana de zile am avut o noapte cu dureri groaznice la masea, ureche, cap ca nici nu stiam ce ma doare mai exact. De dimineata ajunsă la spital de urgență, fiind însărcinată în 5 luni și jumătate nu mi-au putut da nimic decat paracetamol. În urma unui consult, fără carii fără probleme, medicul a constatat ca este de la curent. Am stat o zi internată sa ne asigurăm că bebe e bine dupa ce am avut contractii 2h din cauza durerilor si lipsei de somn, bănuiesc, durerea de masea si ureche a dispărut ca un miracol. Pana astazi nu am mai avut dureri, doar ca m-am trezit cu o umflatura sub mandibula sa zic asa, care doare la atingere si miscarea gâtului. Acum mă gândesc sa nu fie vreo infecție si sa se fi întins. Sa merg inapoi la medic e cam greu pentru ca nu am putut rezolva din timp cu toate actele necesare si trebuie sa mai astept. Altfel nimeni nu te prea baga in seama... doctorul de familie din țară mi-a spus că pot lua amoxicilina sau augumentin, depinde ce gasesc mai usor. As vrea sa stiu daca a mai luat cineva in sarcină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"curent" este un termen popular pentru o situatie stresanta asupra organismul si a dintilor amplifica un lucru rau deja existent

mai exact daca nu ai nici o carie, nici o infectie si nici nu ai avut contact cu nici un virus, atunci NU te poti imbolnavi doar de la curent

asa ca doctorul la care ai fost la urgente e CLAR ca a vrut sa scape de tine, si a fost o coincidenta aiurea ca ti-a trecut durerea

TOTUSI, daca tie doctora iti spune ca poti sa iei augmentin, atunci poti sa iei augmentin:

https://www.google.com/search?q=augmentin+prospect

https://www.anm.ro/_/_PRO/pro_2279_28.12.09.pdf?anmOrder=Sorter_cod_atc&

"Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă, credeţi că aţi putea fi gravidă sau dacă alăptaţi, vă rugăm informaţi-l pe
medical dumneavoastră sau pe farmacist.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice
medicament."

ce inseamna asta?
ei bine inseamna ca la intrebarea ta nu are valoare daca cineva iti spune ca a luat si nu a avut nici o problema, din cauza ca trebuie recomandare de la medic pentru fiecare pacient in parte

iar tu ai acea recomandare, de la propria doctora de familie
de ce nu ai incredere in ea?

| cosmin1324 a răspuns:

Ce trebuie sa intelegi tu, este ca nu exista "curent" cum zicem noi, curentul ala este o infectie la masea si daca nu o tratezi poti sa ai probleme mari. Mergi la doctor sa iti prescrie un antibiotic ceva sa iti treaca infectia. Nu cred ca e problema daca iei in timpul sarcinii daca nu iei multe.