| FanOfPostMalone a întrebat:

Buna seara, am mai pus odata intrebarea asta dar vreau mai multe raspunsuri fiindca nu mai pot trai asa! Buna TPU! Sunt Claustrofobica. Inseamnand ca nu pot sta in spatii inchise de exemplu lift. Chestia e urmatoarea: Vreau sa ma vindec. Am 13 ani si trec clasa a7a. Acum un an si 7 luni bunica mea s-a imbolnavit de cancer si a picat la pat iar atunci a fost o trauma pentru mine. Plangeam mereu dupa ce ea a murit. Si de cand ea a picat la pat, am inceput sa am claustrofobie. De exemplu cand merg in mall, nu pot sta foarte mult ca mi se face rau. Ametesc, imi vine sa lesin, trebuie intruna sa ma misc, cateodata mi se incetoseaza vederea, imi e frica sa nu imi pierd constiinta. Mama stie despre toate astea. Insa tata nu si nici nu am de gand. Vreau sa ma vindec fara pastile si psiholog. Vreau prin meditatie, sau prin a gandi pozitiv, nu stiu, dar fara interventia unui psiholog sau ale pastilelor. Si vreau sa mentionez ca am fost vara aceasta in Bulgaria si stateam la etajul al 5 si a trebuia sa merg cu liftul dar nu mi s-a facut rau sau ceva! Dar am incercat sa ma controlez si sa ma tin singura ocupata si imi faceam poze in lift sau ma gandeam la altceva, si parca functiona. Si mereu trebuie sa fiu in compania cuiva. Multumesc! Dau funda celui mai bun/ajutator raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Ia o pungă si respira in ea cand te panichezi! De carton sa fie. Nu dispera! Liftul, cum se închide asa se si deschide. Poti număra in acel timp nivelurile la care ajungi. De meditat nu te retine nimeni sa n o faci. În timp ce esti in lift, poti discuta la telefon cu cineva sa te dezveti de oameni pentru ca asta iti întărește mai tare frica, sa depinzi de oameni. Apoi înveți să te descurci si fara astea ca nu e mare lucru. Deocamdată asa ti se pare dar o iei pe bucatele si frica se va micsora până nu va mai fi.