| FanOfPostMalone a întrebat:

Sunt Claustrofobica. Inseamnand ca nu pot sta in spatii inchise de exemplu lift. Chestia e urmatoarea: Vreau sa ma vindec. Am 13 ani si trec clasa a7a. Acum un an si 7 luni bunica mea s-a imbolnavit de cancer si a picat la pat iar atunci a fost o trauma pentru mine. Plangeam mereu dupa ce ea a murit. Si de cand ea a picat la pat, am inceput sa am claustrofobie. De exemplu cand merg in mall, nu pot sta foarte mult ca mi se face rau. Ametesc, imi vine sa lesin, trebuie intruna sa ma misc, cateodata mi se incetoseaza vederea, imi e frica sa nu imi pierd constiinta. Mama stie despre toate astea. Insa tata nu si nici nu am de gand. Vreau sa ma vindec fara pastile si psiholog. Vreau prin meditatie, sau prin a gandi pozitiv, nu stiu, dar fara interventia unui psiholog sau ale pastilelor. Si vreau sa mentionez ca am fost vara aceasta in Bulgaria si stateam la etajul al 5 si a trebuia sa merg cu liftul dar nu mi s-a facut rau sau ceva! Dar am incercat sa ma controlez si sa ma tin singura ocupata si imi faceam poze in lift sau ma gandeam la altceva, si parca functiona. Si mereu trebuie sa fiu in compania cuiva. Multumesc! Dau funda celui mai bun/ajutator raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ngllllll a răspuns:

In primul rand fereste-te de pastile si de psihilog. Vor agrava stuatia. Alea sunt droguri curate. Ideea este ca ti-ai pierdut poate singurul prieten adevarat. Este si normal sa fi putin alerta cand intri in zone inchise. Este instinctual. Te gandesti in inima ta: daca e un incendiu, daca e vreun nebun. Eu sunt putin alert cand sunt intre foarte multi oameni, metru, etc. Este și o incarcatura mare de energie negativa. De obicei asta se cheama instinct, nu e nicio fobie. Psihologii vor legume, fara sentimente, fara intuitie. Constientizeaza fobia, si da-ti seama de ce, mergi pana la capatul ei si accepta acest instinct. Este al 6-lea simt. Pe mine m-a ajutat mult intuitia. Poți sa iti dai seama cand ceva nu e OK. Si e normal sa fii putin stesata in lift. Orice mecanism se mai si strica. Vezi cu cine intri in lift. Eu merg pe scari de obicei. La cât de des se blocheaza liftul la mine in bloc, mai bine pe scari. Apoi eu mai aveam o fobie sa nu ma innec cu mancare. M-am innecat odata si eram sa mor si de atunci am o fobie, chipurile. De fapt am constientizat cat de important este cum mananc. Nu pot sa mananc cu oricine la masa. La mine masa trebuie sa fie linistita, sa mananc in pace, nu in glume, caterinca sau tensiune. In familie tata si mama si azi se cearta la mada, bate cu pumnul in masa, etc. Prefer sa nu mananc cu ei. Deci instinctul mi-a zis: ai grija cum mananci. Animalul mananca, omul cineaza. Cauta-ti o companie placuta, prieteni. E normal sa te simti aiurea cand esti singura pe strada, in lift. Ai nevoie de compania cuiva și ai nevoie sa faci totul pentru cineva care te iubeste si pe care iubesti. Daca ai asta in suflet, esti OK. Inima ta va fi la acea persoana, nu la fobii. Mai sunt si alte lucruri de spus.

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Incearca sa te antrenezi si sa gasesti pe cineva care sa te incurajeze la orice progres facut,

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Citeste cu atentie fiecare povestioara si aproape sigut te va ajuta: https://www.facebook.com/CalauzaLiwan/?ref=bookmarks