| FanOfPostMalone a întrebat:

Buna seara, am mai pus odata intrebarea asta dar vreau mai multe raspunsuri fiindca nu mai pot trai asa! Buna TPU! Sunt Claustrofobica. Inseamnand ca nu pot sta in spatii inchise de exemplu lift. Chestia e urmatoarea: Vreau sa ma vindec. Am 13 ani si trec clasa a7a. Acum un an si 7 luni bunica mea s-a imbolnavit de cancer si a picat la pat iar atunci a fost o trauma pentru mine. Plangeam mereu dupa ce ea a murit. Si de cand ea a picat la pat, am inceput sa am claustrofobie. De exemplu cand merg in mall, nu pot sta foarte mult ca mi se face rau. Ametesc, imi vine sa lesin, trebuie intruna sa ma misc, cateodata mi se incetoseaza vederea, imi e frica sa nu imi pierd constiinta. Mama stie despre toate astea. Insa tata nu si nici nu am de gand. Vreau sa ma vindec fara pastile si psiholog. Vreau prin meditatie, sau prin a gandi pozitiv, nu stiu, dar fara interventia unui psiholog sau ale pastilelor. Si vreau sa mentionez ca am fost vara aceasta in Bulgaria si stateam la etajul al 5 si a trebuia sa merg cu liftul dar nu mi s-a facut rau sau ceva! Dar am incercat sa ma controlez si sa ma tin singura ocupata si imi faceam poze in lift sau ma gandeam la altceva, si parca functiona. Si mereu trebuie sa fiu in compania cuiva. Multumesc! Dau funda celui mai bun/ajutator raspuns. Am mai pus de multe ori intrebarea asta dar vreau cat mai multe raspunsuri. Daca e cineva sa imi dea mai multe detalii imi lasati raspunsuri fiindca nu pot raspunde la mesaje avand statut de junior. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice sfat de le TPU poate fi neprofesionist și foarte ipocrit, așa ca analizează-l și interpretează-l înainte de toate.
Din câte am înțeles, problema aceasta a ieșit la iveală abia după ce te-ai confruntat cu decesul unei persoane dragi. Ai ținut foarte mult la ea și de obicei, persoanele care se despart, risca sa fie mult mai vulnerabili decât persoanele normale. Risca sa-și piardă încrederea in diverse persoane, irascibilitate, ba chiar mai mult, traumatisme. Claustrofobia, ca și orice alta fobie apare din cauza unei întâmplări mai puțin sau mai mult terifiante din viața ta, care încă își are urma in sufletul și mintea ta. Încearcă sa extermini problema, sa te gândești la cu totul altceva. Nu încerca sa te mai gândești la lucruri macabre, pentru ca treci printr-o perioada dificila, iar creierul tău, ori de câte ori prinde ocazia, se descarca pe oricine întâlnește in jur.

Încearcă sa fii pozitivă! Nimeni nu-ți cere sa arunci un zâmbet fals, și nimeni nu-ți cere sa te închizi in tine! Din contra!
E mult mai grav sa te închizi in tine, sa stai sun carapace, decât sa mărturisești unei persoane dragi. Venind pe TPU, probabil ai făcut o alegere mult mai buna decât consultarea unui psiholog sau a mamei tale, căci problemele noastre se despart după un monitor.

Încearcă doar sa rezolvi problemele din trecut, sa te desprinzi de trecut amiabil (nu apela la alcool, droguri și țigări, căci nu o sa te ajute decât la început. Mai apoi, vei regreta). O floare și o lacrima, întotdeauna vor ajuta! Condoleanțe!

Dacă ai vrea sa vorbești cu cineva, voi fi aici, alături de tine!

Mult succes și îți doresc sa fii iubita, și sa iubești in aceeași măsură happy

| FanOfPostMalone explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumo. Ai Instagram sau orice alta retea de socializare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FanOfPostMalone):

Utilizez whatsapp dacă dorești sa vorbim. Sau dacă nu, voi fi activ și pe site (secțiunea mesaje) happy

| FanOfPostMalone explică (pentru anonim_4396):

Din pacate nu merge sa vorbim prin mesaje deoarece am statut de junior. Nu aveti nici macar un Instagram ceva? Si sa stiu si cati ani ai/aveti.

| FanOfPostMalone explică (pentru anonim_4396):

Mesajele nu functioneaza.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Un răspuns chiar l-ai dat. Încearcă să nu te gândești la ce s-ar întâmpla! Dar, vreau să știți că a merge la un psiholog e una, a lua tratament medical e alta. Ar trebui să încerci la psihologul școlii. Ai spus că problema a apărut, după acel deces. Deci, ai suferit o traumă sufletească, iar un psiholog te-ar ajuta. Curând, nu vreau să te sperii, dacă nu rezolvi ceva acum, cât ești în generală, vei ajunge la liceu, se va afla la un moment dat de boala ta și cineva va încerca să te necăjească, să râdă de tine.
Mergi la un psiholog, rezolvă problema ca să poți avea o copilărie și adolescență fericită!
Bate fierul cât este cald!
SĂNĂTATE!