| Esme2000 a întrebat:

Bună seara, am o mică "problemă".
Deci acum 2 săptămâni s-a infectat o rudă de la niște prieteni de familie.
Pe omul acela l-a dus la spital dar, din păcate a murit.
După ce l-au dus la spital au dezinfectat peste tot...
Pe familia lui omul acesta care a murit i-a băgat în carantina. După 3 zile m-a sunat unul dintre ei și m-a rugat dacă pot să le iau ceva alimente și să le las la poartă.
Bun, m-am gândit dacă să mă duc sau nu. îIntr-un final m-am decis să le cumpăr și să las plasa la poartă..am mers la poartă cu mască, mânuși și am lăsat plasa, menționez că nu am avut contact cu aceștia și nici nu am atins nimic.
Și de azi dimineață mă doare rau de tot capul și am stări de greață si strănut și am făcut diaree după 2 zile.
Mi-e teamă să nu mă fi infectat.
Vă rog răspundeți sunt foarte îngrijorată.
Mulțumesccc
crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am un caz asemănător, acea persoana care merge sa le facă piata unei familii izolate bolnavi de Covid-19, după cumpărături și când ajunge in fața casei ei, se dezbracă de lucruri și le pune într-un sac pe care le pune direct în mașină de spălat. Nu o mai interesează că rămâne în chiloți și sutien, e importantă mai mult sănătatea decât restul.
Daca tu la scoaterea mănușilor chirurgicale nu le scoți corect te poți infecta ușor, vezi tutoriale pe YouTube cum se scot corect!
Iar ca boala nu apar imediat efectele, ci după 5 zile apar primele simptome.
P.S. Posibil ca tu sa te fi deranjat la stomac, ai făcut o intoleranta alimentara și asta ți-a provocat diareea. Iar simptomele diareei sunt urmate cu febră, frisoane, stare de voma, uneori tuse seacă. Tine un regim alimentar și ia de la farmacie ceva sa te strângă la stomac.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai racit doar, stai linistită, ce varsta ai? Multa sanatate

| florin926481f a răspuns:

Daca atunci cand le ai dus alimentele nu ai luat bani de la ei, ai stat la distanta, nu ai afins plasa pe care au pus ei mana si nu ai atins nici poarta sau e mult mai bine daca ai avut manusi nu vad de ce te ai infecta. Daca te simti mai rau cel mai bine e sa te duci la medic

| Anonim1447799 a răspuns:

Cel mai bine e sa suni medicul de familie si vezi ce e de făcut, e posibil sa te fi infectat, ar trebui totuși sa faci testul și sa te izolezi in casa, sper sa fi bine