| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema. Ieri am luat Duphaston - la recomandarea medicului pentru a-mi veni menstruatia deoarece imi intarziase destul de mult, e neregulata- ( am luat 2 pastile dimineata, 2 seara) si 2 azi dimineata. Mai spre dupa-masa am observat pe lenjerie cateva pete mici maronii (cred ca spotting). Pana acum menstruatia nu debuta asa. E normal? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| SamsungGalaxyS3 a răspuns:

Ia Tincura de marar, gasesti la orice farmacie, fundabatting eyelashes

| iuliaa27 a răspuns:

E normal...Nu-ti fa griji si mie mi s-a intamplat... Funda te rog?

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Da, este normal, stai linistita! se intampla asa pentru ca e o menstruatie indusa de medicamente, nu este una survenita in mod natural!
multa sanatate happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa o dereglare menstruala severa, menstruatia poate fi oricat de ciudata, fiindca de fapt nu e menstruatie, ci o sangerare indusa de tratament care sa imite menstruatia

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, este foarte CIUDAT modul/DOZA de administrare - vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf?anmOrder=Sorter_dci

NU se administrează 40 mg Duphaston/zi!

Doza prescrisă este una foarte "AGRESIVĂ"/exagerată, motiv pentru care au apărut aceste pete ( spotting )...

Deci, la un astfel de dozaj este posibil şi destul de "normal" acest spotting.

E şi un ( posibil ) efect advers al tabletei :
"Alte reacţii adverse raportate în cadrul administrării de progestogeni, care pot să apară şi în cazul administrării Duphaston 10 mg sunt: sângerări minore, modificări ale cantităţii de sânge menstrual..." - vezi linkul http://www.medipedia.ro/......10-mg.aspx

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Este normal, nu-ţi face griji, este doar o sângerare indusă de trament!
Te pup!