| victoriabeckham a întrebat:

Buna seara fetelor! Am o intrebare!
Sunt in pauza de 7 zile dupa prima folie de anticonceptionale[milligest],am luat pilulele corect la aceeasi ora.Iar contactele au fost fara ejaculare in interior.
Astazi, este a 3-a zi de pauza si ma doare burta,am simptomele unei menstruatii, dimineata am avut niste pete maronii pe lenjerie,acum e mai abundent insa tot maro inchis este.
Am facut un test si a iesit negativ.
Aceasta scurgere sa inteleg ca este de fapt menstruatia? Si daca da, de ce este inchisa la culoare? M-am cam speriat, dar sper sa ma linistiti.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În PRIMUL rând, îmi cer SCUZE că postez acest răspuns - nu fac parte din categoria "fetelor" ( cele cărora le-ai adresat întrebarea ) - dar, CONSIDER că pot să-ţi dau un răspuns avizat!

DA, acea scurgere/sângerare este menstruaţia!

Iar faptul că este "închisă la culoare" ( maronie ) se poate datora schimbărilor hormonale care se produc, în general, în primele 1-3 luni de administrare a anticoncepţionalelor.

De asemenea, în general, scade şi cantitatea/durata menstruaţiei.

TOTUŞI, pentru mai multă siguranţă, recomand să iei legătura cu medicul care ţi le-a prescris şi să vezi ce părere are despre acest aspect - va fi cel mai în măsură să se pronunţe ( simptomele/efectele, adverse în cazul acesta, diferă de la un organism la altul )!

| victoriabeckham explică (pentru bursuc001):

Nu e nevoie sa te scuzi. Eu ar trebui sa-mi cer scuze, pentru ca nu m-am gandit ca sunt si barbati care pot da raspunsuri corecte cu privire la acest aspect.
Deci: imi cer scuze!big grin
Si multumesc frumos pentru ajutor! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru victoriabeckham):

Cu plăcere!

Şi, mulţumesc pentru "fundiţă"!

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| OannaAnna a răspuns:

Nu sunt sigura daca iti va fi de folos raspunsul meau dar de obicei asa se intampla cand iti intarzie ciclul( cel putin mie asa mi se intampla)