| BiancaH95 a întrebat:

Am 22 de ani, din adolescenta de pe la 16 ani am Inceput sa iau anticoncepionale Artizia la recomandarea medicului pentru menstruatie neregulata, am luat in continuare pana acum 7 luni cand am decis sa intrerup, doresc ca organismul meu sa functioneze natural, ovarele la fel fara influenta anticonceptionalelor. In primele 3 luni nu mi-a venit menstruatia, asa ca am fost la ginecolog care mi-a prescris Duphaston, am luat a venit menstruatia, si am decis ca in continuare sa urmez un tratament natural pentru sanatatea ovarelor cu Extract de mladite de zmeur si napraznic. Am luat 3 luni dar nu a avut efect, menstruatia nu a mai venit. Am fost din nou la ginecolog care mi-a prescris Dufaston a doua oara, iar apoi sa continuu cu Arizia deoarece am ovare polichistice iar menstuatia mea va veni doar de cateva ori pe an. Aceasta mi-a zis medicul ca e singura solutie pentru mine. Nu doresc sa mai iau anticonceptionale, pentru ca pe viitor doresc sa raman insarcinata, si deoarece am in familie rude de gradul 1 cu cancer la san. Doresc sa evit pe cat posibil medicamentele, asta si la recomandarea medicului care mi-a facut ecografie la sani ( avand o masa densa, si cancer in familie sunt mult mai predispusa). Am tot schimbat medici ginecologi in speranta ca e si pentru mine o solutie sa am menstruatie regulata, naturala, fara medicamente. Va rog sa ma ajutati, MUltumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Contraceptivele orale scad riscul de cancer de san, deci sunt recomandate tie pana in momentul in care vrei sa obtii o sarcina (pe care o vei obtine cu tratament, nu natural).
Pe de alta parte, extractul de napraznic si mladite de zmeur (care era complet logic ca nu va avea nici un efect, nici nu era cazul sa astepti vreunul vreo clipa, avand in vedere diagnosticul tau) contine firoestrogeni, care cresc riscul de cancer de san (sunt complet contraindicate la femei cu istoric familial de cancer de san, iar cel care ti le-a recomandat este un nemernic si va fi raspunzator daca vei avea probleme in viitor).
Nu cauta solutii naturiste, ele nu exista si poti sa cazi pe mana unor escroci precum cel care ti-a recomandat fito-estrogeni, complet neindicati in bola ta si cu riscuri semnificative pentru tine. Din cauza unor tratamente cu asa ceva (mai ales daca sunt foarte lungi, depasind 5-10 zile) poti sa pierzi orice sansa de a avea copii sau o viata normala.