| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o problema ce ma sperie, de 4 zile am un gust dulce in gura ce ma derajeaza rau, ce poate fi? analize de glicemie mi-am facut acum 3 luni si era 98 parca, tin sa spun ca am vreo 3 masele cariate rau de tot cu gaura mare de ceva vreme, poate fi si asta o cauza? si inca ceva, mananc multe bomboane mentolate cam 3-5 pe zi din alea cu eucalipt cu cruce pe ele happy dar pana acum nu am avut problema asta cu gustu dulce in gura din cauza dulciuriilor, alte simptome nu am adica sete sau urinari frecvente sa fie diabet zaharat happy va multumesc de timpul acordat

P.S dimineata nu am senzatia gustului dulce in gura/saliva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Cred ca este din cauza bomboanelor.
Mai usor cu aceste bombonele ca ataca si dantura.
Incearca sa reduci acest obicei.
O zi buna happy

| peperonies a răspuns:

Glicemia e zaharul din sange. nu vad ce legatura ar avea cu gura.

| Magnific a răspuns (pentru peperonies):

Aia spun si eu dar am mai cautat pe google si majoritatea zic ca e diabat, poate zic ca la ei dulce este egal cu diabet, multumesc happy

| Deea_Andreea_1992_PlVv a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...nu are trraba glicemia...probabil ca manancu bomboanele si o bucatica dulce iti ramane intr-o masea si de acolo iese senzatia de dulce. Daca nu, sfatul meu e sa mergi la un medic si sa ii spui exact. Nu amana ca poate fi ceva si daca tot amani, nu faci decat sa agravezi situatia. (Ma refer daca ar fi ceva). Sper ca te-am ajutat happy

| Magnific a răspuns (pentru Deea_Andreea_1992_PlVv):

Nu e o bucatica de bomboana in masele ca nu am mancat dulce de 8 ore si daca ar fi asa s-ar fi dizolvat bomboana aia in 10 min happy mersi oricum

| ʚiɞ_Aleyna_1997 a răspuns:

Daca zici ca ai un gust in gura dulce, e si ma asa lichid? Pentru ca daca aroma asta pe care o simnti tu e si un pic lichida o sa ai hiperglicemie.