| Aries90 a întrebat:

Am o problema cu gingiile, in sensul ca mi s-a iritat/inflamat cea de jos si ma doare si parca se desprinde de dinte straight face A mai patit cineva asa ceva? crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Se mai intimpla, si eu am uneori iritatii destul de nasoale la gingii/mucoasa bucala. Ia si te clateste cu Hofident Q10 de la Hofigal dupa fiecare masa si schimba pasta de dinti cu fluor cu pasta de dinti cu argila - doar argila, fara spumant si alte chestii. La inceput o sa para mai ciudat, insa functioneaza - am mai incercat uneori sa revin la cea clasica cu fluor, dar mereu aveam probleme. Analizele imi ies foarte bine, deci... daca functioneaza, de ce sa evitam naturistele?

| Aries90 explică:

Mi-am luat Paradontax, si daca ma spal cu ea trece si fara vizita la medic?

| KodrutZ a răspuns (pentru Aries90):

Nu trece, doar poate amina. Daca ai un inceput de paradontoza, sfirsitul nu poate fi decit unul singur - fara dinti. Du-te cit mai repede la medic.

| Aries90 explică:

In cat timp se poate agrava? :-s Deocamdata nu am bani de nimic, mai ales de cat vor dentistii pentru orice lucru...

| Christos a răspuns:

Daca se desprinde de dinte, e un inceput de parodontoza. Daca scuipi si sange, atunci e mai grav. Spala-te pe dinti cu parodontax dupa fiecare masa si o sa simti efectul dupa cateva saptamani.(e cam rea la gust da na, te obisnuiesti)