| razvan616 a întrebat:

Buna seara, am o problema de cateva luni de zile, ma lupt cu anxietatea si am eructatii destul de frecvente, eructatia poate aparea de la ganditul excesiv si starea de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vad o legatura directa intre anxietate si eructatie care in popor se numeste ragaiala, insa nici nu o exclud cunoscand faptul > creierul 'comunica' cu stomacul, deci imposibil nu este!

Posibile cauze ale eructatiilor pot fi insa :
refluxul gastroesofagian sau gastrita, aerofagia!

Este de cautat sursa acestor eructatii, ea de obicei are legatura sau este in legatura directa cu alimentatia!

Pe net ni se spune urmatorul lucru :
"Eructațiile sunt cauzate, în principal, de mâncatul rapid, care favorizează inhalarea excesivă de aer, sau de consumul unor băuturi carbogazoase, dar și de anumite probleme medicale cum ar fi ulcerul sau afecțiunile vezicii biliare."

poti citi mai multe in urmatorul articol: https://www.doc.ro/sanatate/eructatiile-cauze-si-remedii

| randomuser009 a răspuns (pentru Simpatic):

Cam asa vad eu treaba stres->hiperventilatie->inhalare in exces de aer(daca inghite aerul, atunci cand hiperventileaza, merge spre tubul digestiv, si da balonare)
depinde de la caz la caz.

| Simpatic a răspuns (pentru randomuser009):

Da,asa se pare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o treaba una cu cealalta!
Eructatia sau ragaitul, sunt produse de mancarea si bautura cu care te hranesti, fiindca acelea provoaca ragaieli, de la sucuri si mancaruri care provoaca gaze.

Anxietatea este o boala mentala, nu metabolica, deci nu provoaca nici un fel de ercutatii.

| randomuser009 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai putin daca hiperventileaza, si in acelasi timp inghite, (si astfel inghite aer, intra in tubul digestiv, si de acolo are gaze pe tubul digestiv, ) pe deasupra:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1560900/
Sunt in literatura si articole despre aceasta problema, cu hiperventilatia si eructatia
dar sunt si care vorbesc despre sughit https://www.health.harvard.edu/......er-hiccups sau despre tuse de la stres.