| Anonimus12368j8 a întrebat:

Am 13 ani si in seara aceasta cand am venit de afara peste cateva 2 ore am o senzatie cand respir ca nu trag destul aer in piept si o greutate am anxietate de 4 luni dar cand am venit nu am avut acea stare de anxietate nu stiu care e problema mi s-a intamplat acum cateva zile tot acea greutate dar nu am mai stat cu gandul acolo si a disparut si acum a trebuit sa fac ceva mai repede si disparuse si atunci cand mi am adus aminte a aparut iar poate cineva sa stie ce am? Nu conteaza ce parere aveti scrieti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, asa cum bine stii: AI ANXIETATE!

| Anonimus12368j8 explică (pentru Violleta2022):

Pai si stii cumva un remediu? te rog

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Depresia si anxietate apar din inbalansuri chimice, unde anumiti hormoni nu se mai produc.
Vorbesc de hormonii: serotonina si melatonina care sunt vitali bunei functionari a creierului si bunei functionari a organelor interne. Lipsa lor ti se datoreaza tie.
Acesti hormoni se produc numai cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea. Daca obisnuiesti sa te culci dupa miezul noptii de multa vreme, atunci acesti hormoni nu se mai produc de multa vreme si in timp, ajung sa declanseze boli psihice: depresie, anxietate, dureri de cap, ameteli, paranoia, schitzofrenie, diabet samd.
Intelegand acest proces si dormind de la 10 seara, practic noaptea, corpul si creierul se refac, fiindca si cei doi hormoni se produc.
Acum, daca incepi procesul de reparatie, in care dormi noapte de noapte asa cum trebuie, fara sa trisezi, ajungi sa-ti corectezi lipsa si sa te pui pe picioare. Baiul este ca nu se poate realiza totul peste noapte, fiind nevoie de timp dublu pentru a repara si a aduce la zi ceea ce iti lipseste de multi ani.