| Jokerh6662 a întrebat:

Am o problema la genunchiul drept, mai exact in partea stanga lateral, mi-a pocnit la un antrenament acum vreo 3 luni si l am tratat cu gheata, crema, bandaje si repaus iar pe moment a trecut insa azi mi-a pocnit la fel ca atunci facand o miscare brusca spre partea stanga.
Oare ce ar trebui sa fac? Imi e frica sa ma duc la spital ca sigur il va pune in ghips...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poate ai suferit o luxatie usoara.Te-a durut atunci cand a pocnit? Nu ai simtit ca ti se deplaseaza rotula?

| Jokerh6662 explică (pentru Freya1):

M-a durut si am simtit o pocnitura

| Freya1 a răspuns (pentru Jokerh6662):

Posibil luxatie.Eu am avut ruptura de ligamente o data si luxatie de rotula acum de vreun an si doar ca mie mi-a ramas rotula in lateral.Du-te la medic deoarece daca o sa iti sara mai tare o sa ai dureri insuportabile si risti sa iti rupi si ligamentele si atunci ai nevoie de operatie.Mai bine du-te acum nu stiu daca ti-l pune in ghips dar si daca o face ti-l pune doar pe doua saptamani ca sa iti stranga inapoi chestia aia dinprejurul genunchelui ce tine rotula iar apoi vei purta o genunchiera medicala.Nu astepta sa se agraveze

Răspuns utilizator avertizat
| imaseeker a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un doctor, cu lucrurile de genul nu e de glumit mai ales ca e vorba de sanatatea ta. Daca nu te doare foarte tare si poti pasi mergi la medic ca nu ti-l va pune in ghips decat daca tia-ai rupt ceva. Cel mult iti va bandaja genunchiul cu o fasa elastica si iti va prescrie un unguent