| George667 a întrebat:

Buna seara.
Am o problema.Mai exact o durere ce se resimte in umeri si in spate, ma gandesc ca ar fi de la postura indecenta dar nu stiu sigur deoarece respir si greu uneori, nu tusesc, nu am febra dar ma agaseaza deoarece incepe din spate pana in umeri si usor in brate si picioare si e de cateva zile.Mentionez ca am si lipsa de calciu, magneziu si fier, plus ca in vara am fost la medic cu o bronsita, iar spirometria a iesit in valori normale si radiografia pulmonara e normala cu exceptia unei zone sensibile P.S. Sunt fumator (aprox.7 tigari pe zi).Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cam ce as putea sa am.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca s-au produs modificari la nivelul plamanilor din cauza fumatului, de aici si probleme la respirat.
Inceteaza sa mai fumezi, ca sa-ti poti curata plamanii, sa nu mai evolueze boala care ai declansat-o.
La anumite bolile de plamani, lipseste febra.
O radiografie pulmonara ar putea elucida misterul durerilor de spate.

| George667 explică (pentru Violleta2022):

Pai o poziție incorecta nu afectează? Sau exercitiile fizice incorecte nu pot provoca durerea? știu că am mai pățit așa odată și au trecut de la sine in vreo săptămână..de asta radiografia aia d acum 6 luni nu arata mi! ic deca. Sensibilitate pulmonara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru George667):

O pozitie incorecta a spatelui, sau un exercitiu fizic pot provoca durere de oase (spate), dar in nici un caz greutati si durere la respirat.
Greutatea la respirat poate fii legata de proasta functionare a plamanilor, din cauza unei infectii sau a unei boli, sau o problema cu inima.
Bineinteles ca sunt simple pareri, de aceea te sfatuiesc sa mergi la medic, pentru investigatii ample si un diagnostic corect.

| sierra1 a răspuns:

"ma gandesc ca ar fi de la postura indecenta"

indecența nu doare, poate doar inadecvarea poziției adoptate.

"Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cam ce as putea sa am."

probabil vezi că toți de pe aici se "dau" doctori deși mulți sunt bieți/biete "gospodini"/gospodine ratați/ratate. Recomandarea e: du-te la un medica ADEVĂRAT!

| Teo29 a răspuns:

Buna,

Incearca sa mergi si la un alt medic pneumolog pentru un consult, ia si radiografia cu tine si prezinta-i simptomele toate si faptul ca fumezi.

Daca nici acesta nu iti gaseste nimic, fa-ti un consult complet cardiologic si prezinta medicului toate simptomele.

Cauta medici buni si competenti!

| George667 explică:

Pai o resimt în brațe și în partea de jos a spatelui... știu că am mai pățit așa odată dar trecuse de la sine după o săptămână. pozitia incorecta și mișcările greșite nu afectează la fel?

| George667 explică:

Rezolvat. Asa ca AnaMaria50 da-mi voie sa te contrazic.Problema era de la muschi. greutatea in respiratie tot de la asta.Asa ca ce ai spus tu este total gresit...afectiunile musculare pot provoca dispnee.