| structura a întrebat:

Buna seara, am o problema medicala: Buna ziua, stie cineva ce inseamna 1.Accentuarea lordozei cervicale, pensarea spatiului intervertebral posterior c4-c5,modificari de uncartroza cervicala.
2.Rectitudinea coloanei dorsale de profil...as vrea sa stiu ce inseamna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alex0297 a răspuns:

Buna ziua!
1-accentuarea lordozei cervicale inseamna ca aveti coloana vertebrala a gatului cu burta in fata(s-a lasat coloana gatului sa aiba o curbura mai mare) pensarea spatiului intervertebral posterior cel mai probabil inseamna ca datorita faptului ca vi s-a lasat coloana in fata, vertebrele(oasele coloanei) cu numarul 4 si numarul 5 au ajuns atat de apropiate in partea din spate incat cel mai probabil apasa pe nervul cervical dintre cei doi, nu va doare si pielea gatului? Vertebrele au fiecare un fel de mica chestie numita uncus(carilg) uneri din anumite cauze apar modificari la aceste carlige(modificari de uncartroza).

2-Rectitudinea coloanei dorsale de profil inseamna cat de dreapta este coloana vertebrala privita din lateral.

| structura explică (pentru alex0297):

Salut, da am dureri.ce e de facut?

| alex0297 a răspuns (pentru structura):

E ceva asteptat in cazul acestei afectiuni. Nu va pot da un raspuns clar, cred ca singura modalitate este o operatie efectuata de un medic neurochirurg in asociatie cu un medic ortoped, sau poate ca v-ar putea ajuta si un neurolog dar nu prea cred. Daca sunteti trecut de o varsta(din pacate nu aveti varsta afisata) puteti avea osteoporoza care ar trebui tratata de un ortoped. De asemenea trebuie neaparat sa mergeti la un kinetoterapeut ca altfel numai se va agrava atat problema cat si durerile. Si pot aparea si complicatii care sa va puna viata in pericol, nervii cervicali 5 care sunt afectati sunt responsabili impreuna cu nervi cervicali 3 si 4 de respiratie, in cazul in care nervii c5 sunt distrusi de aceasta afectiune a coloanei puteti avea probleme cu respiratia, daca lordoza cervicala continua pot fi afectati si ceilalti doi nervi si daca se distrug si aceia nu veti mai putea respira singur, numai cu aparate, dar sper cu tarie ca nu veti lasa sa se agraveze in continuare.