| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o problema, mi-au apărut niște bubițe mărunte pe fata pe gât și in spatele urechii și ma mănânca dar nu exagerat de tare, eu fac practica intr-o creșă de copii iar de luni am avut o durere insuportabila de cap orice as fi luat nu a trecut cu nimic și ma gândeam sa nu fie ceva de la ei, eu am avut varicela. Mulțumesc și va rog scuzați dezordinea in care am scris aceasta întrebare dar sunt in șoc ca sunte plină pe fata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Este caz de urgenta la infectioase. Sigur ai o boala infectioasa a copilariei luata de la cresa. Care, nu iti pot spune fara imagine.

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru AdelinaC):

Am reușit sa conving ca e o programare de urgentă și chiar nu ma simt bine și tot ce a spus e ca am făcut o alergie la ceva mi-a dat niște pastile pentru alergii și cam asta e tot, asta se întâmpla aici nici nu te bagă in seama, mai bine va întreb pe voi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu, rapid, dacă vizitezi acest site http://thesurvivaldoctor.com/2013/01/16/childhood-rashes-pictures/8/
poți vedea cum arată diverse bubițe. În situația în care te afli, nu mai poți merge în comunitatea de copii, până nu se rezolvă această problemă a ta de sănătate. Așa că, luni dimineață, direct la medicul de familie. Curaj!

| Andreeush a răspuns:

De ce nu mergi la un medic?

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Andreeush):

Am spus si mai sus, locuiesc in Anglia și am sunat și programarea e pe marți, și nu știu dacă e caz de urgenta

| Iote a răspuns:

Si totusi, ai luat (probabil) varicela. Sau altceva. E nevoie sa te vada urgent un medic. Pentru ce ai dar si pentru ca lucrezi cu copii si nu trebuie sa le transmiti ceva.

| AndreeaDeea2 a răspuns (pentru Iote):

Sunt in Anglia mi-am făcut programare la doctorul de familie dar e tocmai pe marți

| Iote a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Eu cred ca e caz de urgente. Mergi seara asta daca se poate.

| sadrian46 a răspuns (pentru AndreeaDeea2):

Până marți stai cuminte. Dacă funcționează în jurul tău un serviciu medical de urgență, stai cu ei de vorbă telefonic, și ei vor decide imediat dacă trebuie să faci ceva. Altfel, îți vor spune și ei, stai cuminte în casă până marți când doctorul de familie va decide. Curaj!

| SporeBox a răspuns:

Poate ai mancat ceva ce nu era bun di prin bun ma refer la stricat si ti-au aparut bubele alea sau poate ai luat ceva de la copii. Dar iti spun si tie sfatul cere il spun tuturor cand vad asemenea intrebari: du-te la doctor si nu te mai lua dupa toti ca poate fi mai rau.