| Georgiana233 a întrebat:

Buna seara..Am observat că după maseaua de minte data in partea stanga(cea în dreapta nu a dat) mi s-a umflat carnea de acolo ca si cum as simți puroi ceva..de la ce poate fi? Maseaua de minte să fie afectata? Mă deranjează la mâncat, inghiti..Eu tocmai marți pot merge la dentist.ce pot face sa dispară? Sa iau antibiotice? Nu cred că dispare de la sine..mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. In general nu este indicat sa iei antibiotice fara sa consulti un medic stomatolog. Tousi daca chiar vrei sa iei antibiotic poti lua Amoxacilina dar repet nu iti recomand sa iei pana ce nu consulti un medic stomatolog. Pana ce vei merge la stomatolog poti lua ceva medicamente antiinflamatoare si analgezice( exista un medicament numit Ibuprofen care este si antiinflamator si analgezic). Poti lua Ibuprofen de 200 mg de 2 ori pe zi. Tin sa iti spun ca daca iei antibiotic este recomandat sa iei si ceva medicamente antiifungice pentru a preveni sa faci ciuperca; un medicament antiifungic este Fluconazolul de 100 mg( se ia o tableta in prima zi cand incepi sa iei antibioticul si inca o tableta in ultima zi in care iei antibiotic).

| Georgiana233 explică:

Pai Iulian crezi ca e din cauza candidozei?

| PeFuga a răspuns (pentru Georgiana233):

Voia sa spună ca de la antibiotic poti face candidoză. Cauza duerii numai stomatologul ti-o poate spune
sfatul meu e sa te limitezi la antiinflamatoare, fără antibiotic.