| Anonim876543 a întrebat:

Buna seara! Am pus o intrebare tot aici pe TPU care era: Ce fel de boala are persoana care nu are sentimente? Si mi s-a raspuns ca PSIHOPATII si SOCIOPATII. Dar rectific. Daca nu ai sentimente si suferi pe chestia asta, atunci ce e? (luand in considerare ca mi s-a reprosat de multe ori ca n-am sentimente). Nu reusesc sa simt, dar nu sunt ingamfat, coleric, violent etc (asa cum sunt clasati psihopatii si sociopatii)
?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Copii nu va dati diagnostice pe TPU sau ca spun uni, stim cu toti gura romanului e sloboza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce fel de boala are persoana care nu are sentimente?
Cum nu are sentimente? Adică nu simte nimic?
ca mi s-a reprosat de multe ori ca n-am sentimente)
De către cine, pe ce bază?
Nu reusesc sa simt. Ce nu reușești să simți? Dacă nu reușești, cum simți asta, că nu reușești?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poate ești doar apatic. Ești depresiv?

| Lukasssz a răspuns:

Stai linistit, nu ai nimic.Psihopatii si sociopatii sunt cei din guvern...

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu nu as clasa-o la categoria psihopat sau sociopat.
De exemplu o persoana cu depresie are tendința sa nu ia in seama ce se petrece in jurul lui, și practic nu se poate atașa de persoane, și uneori sunt inexpresibili, fără emoții. Dar asta nu se pune ca ar fi psihopata.
Deși mă gândesc ca lipsa asta de sentimente are o cauza emoțională acolo pe undeva.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Stai linistit. Daca esti in banca ta si nu esti violent nu intereseaza pe nimeni cum esti si de ce esti.

| Mirel4412 a răspuns:

Trebuie sa ai neaparat o boala? Doar ca tu crezi ca ai una nu inseamna ca si ai. Ce ai tu se numeste nepasare si poate fi si rea dar si buna.

| SingleForOne a răspuns:

Sunt psihopați și sociopați agresivi, dar și calmi. Fiecare are un nivel de agresivitate. E complicat pentru experți și majoritatea psihologilor, deci pentru "plebeii" de pe aici, dificultatea poate fi infinită. Prin "suferință" mă gândesc la remușcări, vină. Unii psihopați suferă datorită laturii lor de perfecționism, pentru că nu sunt atât de perfecți precum cred ei sau pare a fi; alți psihopați nu simt o vină sau sunt nepăsători, chiar dacă au vină. Psihopații, de obicei, sunt strategici, gândesc atât pe termen lung, cât și pe termen scurt; sociopații, de obicei, gândesc pe termen scurt, și țin morțiș să denigreze pe cineva sau să se simtă superior. Psihopații nu au sentimente, dar gândesc practic 100%, orice emoție moare odată când și cum apare, și de obicei, 100% în propriul lor beneficiu; ce le lipsește lor din emoție, acoperă cu inteligență, și pot fi în stare și de omor, tortură, și multe atrocități.

De aici, mai mult nu știu exact. Mai sunt persoane care nu au sentimente dar sunt depresive sau anti-sociale, în schimb. Deci, nivelul de agresivitate este scăzut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate să fi pasivitate, indiferență, nu neapărat o boală psihică. Poți fi o fire detașată.

| rutare1 a răspuns:

O sa simti happy si o sa regreti ca simti. Iti recomand The End of The fu**ing world pe Netflix.