| Huntress a întrebat:

Servus. Vreau o impresie de la cei care au timp de o întrebare conversaţională: La ce vă face să vă gândiţi numele de Silvana (luând sau nu în considerare semnificaţia acestuia)? Cum percepeţi (obiectiv, bineînţeles) persoana care poartă acest nume (profilul fizic şi psihologic)? Cu cât mai mult sunteţi dispuşi să scrieţi, cu atât mai bine. Fundă pentru cel mai interesant răspuns happy

Răspuns Câştigător
| BroPew2017 a răspuns:

Pai prima data cand am citit numele Silvana mi-am adus aminte de acele bomboane cu acelasi nume laughing deci mi-am imaginat o fata,, dulce,,. Deci in viziunea mea femeia care poarta numele de Silvana este in primul rand frumoasa si inteligenta, care practic isi traseaza drumul in viata. Isi alege zona in care sa exceleze si se orienteaza in respectiva zona. Numele de Silvana pe mine ma duce cu gandul la victorie si putere. Mai exact o femeie care nu greseste de fiecare data si care este foarte puternica si invingatoarewinking

| Huntress explică (pentru BroPew2017):

Ooo, mulţumesc pentru răspuns! ^_^ Gândindu-te la Silvana, ce culoare a părului (şi textură şi lungime, eventual) şi a ochilor îţi vine prima dată în minte?

| BroPew2017 a răspuns (pentru Huntress):

O femeie cu un ten alb curat. Cu ochii caprui stralucitor si cu parul brunet. O femeie albinoasa as putea zice. Iar parul l-as vedea cam de culoarea brunet inspre castaniu. Un par matasos si voluminos si foarte placut la atingere.

11 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Http://3.bp.blogspot.com/......ilvana.jpg
God, astea erau aur curat.

| Darkmagic a răspuns:

In prima faza m-am gandit la Carl Maria von Weber, apoi mi-am adus aminte ca Silvana este si o eroina din World of Warcraft. big grin
Dupa salutul de inceput realizez ca esti din Ardeal, deci cunosti ca "Silvana"...egal PADURE, (atata cata a ramas dupa Holzindustrie Schweighofer), deci nu te mai plictisesc nici cu semnificatia...

"profilul fizic şi psihologic" m-a frapat in intrebarea ta...pentru ca NU cred in asa ceva.
AICI e intr-adevar de discutat daca un nume ales complet aleatoriu la nasterea unui individ, determina fizicul si personalitatea acelui individ.
Eu cred ca NU, stiu ca NU, ...si sunt curios sa citesc eventuale argumente pro.
Nu de alta dar am vazut un Armin in scaun rulant si cunosc un Smith cu fizicul lui Harry Potter...
Sunt deci..."open" pentru eventuali contestatari. happy

| Huntress explică (pentru Darkmagic):

No, nu-s din Ardeal (deşi mi-ar fi făcut bine), sunt din Bucovina, actually laughing Ye, ştiu semnificaţia numelui, iar gândul defrişării pădurilor mă face să plâng, să fiu sinceră.
Acum, în legătură cu profilul fizic şi psihologic, eu una, atunci când aud un nume, mă gândesc automat la nişte trăsături definitorii (cuoarea parului, culoarea ochilor, temperentul etc) care îmi vin instant în minte, imaginându-mi cum ar fi construită persoana în viziunea mea, chiar dacă toate astea nu au nicio legătură cu persoana reală. Şi mă gândeam că nu sunt singura căreia îi vin chestiile astea în minte laughing Aşa că am zis că dacă cuiva îi funcţionează mintea la fel la capitolul ăsta, să-mi zică şi mie laughing
Thx for the answer, btw :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ciocolata.E aiurea sa creezi portretul unei persoane pornind de la numele ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu imi spune nimic acest nume, sincer. E genul de nume care bunica l-ar avea. Silvia as mai intelege, dar Silvana? Suna "batran". In rest, nimic.

| PsyhoChild a răspuns:

La mama unui coleg de la mine din clasa.O cheama silvia.Este tanara(30 de ani cred).

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Nu prea stiu cum sa explic ce imi exprima numele, poate o personalitate puternica, indrazneata, tanara dar incapatanata, buna la suflet. Scri cumva o carte si aveai nevoie de un nume pentru un persoanaj?

| Huntress explică (pentru Yee):

Ah, nu, eu voiam de mult să îmi schimb numele complet şi ca prenume mi-a plăcut mereu Silvana, pentru că eu trăiesc pentru pădure şi munţi şi, cum se traduce "femeie a pădurii",... Mă caracterizează cel mai bine. Aşa că, dacă tot vreau să mă numesc aşa, eram curioasă cum percep oamenii numele ăsta laughing Merci :*