| Anastasia99 a întrebat:

Buna seara, am si eu nevoie de un sfat, am inceput sa iau anticonceptionalele Karissa acum 18 zile din prima zi de menstratie si de atunci nu mi s-a mai oprit sangerarea, primele 9 zile au fost mai mult spotting si dupa 8 zile mi-a curs normal ca inainte de anticonceptionale.
Intrebarea mea este, dupa cele 21 de pastile mai fac pauza de 7 zile tinand cont ca mai am de luat 3 pastile din blister si mie inca nu mi s-a oprit sangerarea sau continui cu o noua folie fara sa mai fac pauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi urgent la medic pentru investigatii medicale, ca nu-i normal sa sangerarezi atat de mult.
Cauza in acest caz nu-s anticonceptionalele, ci altceva.

| SharpEagle a răspuns (pentru Violleta2022):

Anticonceptionalele au in lista de efecte adverse si posibile sangerari...