| Deyushaaa12989 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Sunt la primul blister de anticonceptionale karissa din viata mea. Mentionez ca am inceput sa iau deoarece am un chist hemoragic. Mai am vreo 4 pastile si termin blisterul. Acum vreo 9 zile am terminat de luat antibiotice amoxicilina care le am luat timp de 3 zile.Problema este ca iubitului meu ii este frica sa se termine inauntru deoarece se teme sa nu cumva sa raman..insa consider ca acest lucru nu este posibil si as vrea sa imi spuneti daca este corect si nu are nimic ca nu ne protejam de acum incolo, tinand cont ca dupa ce am terminat antibioticul am facut pauza 8 - 9 zile.Multumesc si astept raspuns:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că ai început tratamentul cu Karissa în PRIMA zi de menstruaţie...
De asemenea, bănuiesc că aceste anticoncepţionale ţi-au fost prescrise de medicul ginecolog.

Tratamentul cu antibiotice SCADE efectul contraceptiv al anticoncepţionalelor şi sunt NECESARE măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide ) pe perioada tratamentului + încă 7 zile după terminarea lui.

Având în vedere că la tine au trecut 9 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotice, NU mai este nici o problemă : poate ejacula liniştit.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai sigur este sa te protejezi cu PREZERVATIV pana dupa urmatoarea menstruatie. Coitul intrerupt nu este o metoda acceptata in cazul tau

| doc69 a răspuns:

Ca sa fiti amandoi impacati puteti merge impreuna la un control si ai raspunsurile altfel in mod logic nu ar trebui sa mai fie proibleme dar e important ca dupa un tratament sa mergi la mediul curant si sa iti confirme ca e totul ok..deci..acolo prima data.

| GetaVoica a răspuns:

Incercati sexul anal... rezolva multe probleme