| Andreea1824 a întrebat:

Am și eu o întrebare dar mai întâi sa va spun povestea. Sufăr de sindromul ovarelor polichistice (Sop) acesta îmi afectează menstruația mai pe scurt nu am deloc. Urmez un tratament cu arefam ( progesteron) care ma ajuta sa îmi vina menstruația. Timp de 10 zile pe luna iau aceste pastile iar imediat ce încetez tratamentul îmi vine menstruația care este destul de abundentă și dureaza 7 zile. Luna trecută mi-a întârziat 4 zile și a fost foarte slab cantitativa și a durat doar 2 zile cu câteva picături închise la culoare. Tot de atunci am sânii foarte sensibili și ma dor. Am făcut zilele trecute un test de sarcina care a ieșit negativ...dar ma gândesc ca poate e prea devreme și de asemenea l-am făcut seara nu dimineața cum ar fi trebuit. Întrebarea mea este: e posibil sa fiu însărcinată? Iar dacă da se poate vedea la ecografie? Vineri am programare la ginecolog. Va mulțumesc anticipat pentru răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Testul de sarcina trebuie facut la minimum 21 de zile de la data presupusa a ovulatiei. Daca iese negativ, il repeti dupa cca. 5 zile. Trebuie sa nu fie expirat si trebuie facut exact ca in prospectul lui.
Sarcina se vede la ecografie incepand cam din saptamana a 7-a.
Daca esti sau nu insarcinata nu am de unde sti. Iti va spune ginecologul ce si cum.
Poate ca ultima ta "menstruatie" o fi fost sangerarea de nidatie? Putin cantitativ si roz sau maroniu? Atunci esti, dar nu e o garantie ca pastrezi sarcina.