| Ankesenamon a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare, de ce ma dor sanii in conditiile in care mi a trecut menstruatia? tin sa mentionez ca eu am avut intarziere o luna, am facut un test care a iesit negativ iar imediat dupa ce l am facut, am avut menstruatie..insa acum ma dor sanii in acelasi stil specific menstruatiei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este permis ca o femeie activa sexual sa aiba ciclu neregulat. In mod normal, in momentul in care iti propui sa iti incepi viata sexuala, mergi la medic si acesta iti va face investigatii astfel incat sa afli si sa tratezi cauza intarzierilor INAINTE de inceperea vietii sexuale. Dupa ce ti-ai inceput viata sexuala, niciodata nu mai accepti intarzieri mai mari de 10 zile ale menstruatiei, de fiecare data mergi al ginecolog pana se regleaza. e adevarat ca in primii ani poti ajunge si de 10 ori pe an la medic, dar pana la urma iti rezolvi problema de sanatate si poti avea o viata sexuala normala. Este inacceptabil pentru o femeie activa sexual sa stea o luna de intarziere, este o lispa de igiena personala si sexuala care ar trebui sa alunge din viata ei orice partener sexual normal, care tine la sanatate si la igiena. E neplacut sa te gasesti in situatia asta si foarte foarte periculos. Nu mai sta nici o zi, maine dimineata la prima ora du-te la medic. Situatia poate fi destul de serioasa.

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o dereglare hormonala severa extrem de neglijata. Regula de aur spune ca daca ai o intarziere de 10 zile este absolut obligatoriu un consult ginecologic imediat, niciodata nu astepti mai mult de 12-14 zile, nici macar intr-o situatie de viata si moarte.

| Ankesenamon explică (pentru Brigaela):

Eu am ciclu neregulat si nici nu pot sa mi dau seama exact cat intarzie sau daca apare nu stiu, mai devreme...

| Ankesenamon explică (pentru Brigaela):

Da, dar eu nu sunt activa sexual. Primul si ultimul laughing meu contact a fost in iulie, de atunci nu s a mai intamplat. Dupa acel act, am avut menstruatie, adica in iulie, apoi in august nu am avut si pe la inceputul lui septmebrie am facut un test care a iesit negativ si imediat, a doua zi, mi a venit. Care ar fi sansele de a fi insarcinata? Ma gandesc ca poate durerea de sani o am pentru ca aproape s a terminat luna si o sa mi vina, nu stiu. O sa ma duc la ginecolog oricum.

| Brigaela a răspuns (pentru Ankesenamon):

Nu mai esti virgina, de la primul contact sexual intri in categoria femeilor si mergi apoi regulat la ginecolog si la orice dereglare, chiar de-ar fi sa nu mai ai contact sexual 30 de ani. Nu cred ca esti insarcinata, cred ca ai o problema serioasa de sanatate pe care ai neglijat-o

| Ankesenamon explică (pentru Brigaela):

Da, multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru Ankesenamon):

Nu este permis ca o femeie activa sexual sa aiba ciclu neregulat. In mod normal, in momentul in care iti propui sa iti incepi viata sexuala, mergi la medic si acesta iti va face investigatii astfel incat sa afli si sa tratezi cauza intarzierilor INAINTE de inceperea vietii sexuale. Dupa ce ti-ai inceput viata sexuala, niciodata nu mai accepti intarzieri mai mari de 10 zile ale menstruatiei, de fiecare data mergi al ginecolog pana se regleaza. e adevarat ca in primii ani poti ajunge si de 10 ori pe an la medic, dar pana la urma iti rezolvi problema de sanatate si poti avea o viata sexuala normala. Este inacceptabil pentru o femeie activa sexual sa stea o luna de intarziere, este o lispa de igiena personala si sexuala care ar trebui sa alunge din viata ei orice partener sexual normal, care tine la sanatate si la igiena. E neplacut sa te gasesti in situatia asta si foarte foarte periculos. Nu mai sta nici o zi, maine dimineata la prima ora du-te la medic. Situatia poate fi destul de serioasa.

| SkyPilot a răspuns:

Nu este normal, mergi la doctor. Vezi si aici:
http://www.donna-medicalcenter.ro/blog/durerea-de-sani.html
Durerea foarte probabil ca nu are legatura nici cu contactul si nici cu menstruatia.
Mare noroc ai avut ca nu ai ramas, ai avut contactul aproximativ in perioada ovulatiei. Ar fi o idee buna ca de acum incolo sa folosesti nu una ci doua metode contraceptive simultan, pentru ca nici una din ele nu este 100% sigura. Prezervativele se mai rup si ele sau sunt folosite gresit.

| Ankesenamon explică (pentru SkyPilot):

Ideea e ca eu nu am ciclul regulat..deci nu pot sa mi dau seama exact in ce perioada eram laughing repet, s a intamplat o singura data, dupa care in luna respectiva am avut menstruatie iar in august nu am avut si in septembrie imediat dupa test mi a venit..si acum brusc durerea de sani

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Inca ceva: spui ca ai avut de doua ori menstruatie. Ar fi putut fi o menstruatie falsa peste o sarcina (sangerari din alte motive). Daca au fost normale ca si volum, culoare, durata, atunci foarte probabil ca nu este vorba de o sarcina. Daca nu, as zice sa mai faci un test de sarcina. De obicei se recomanda repetarea unuia negativ la o distanta de 3 zile.

| SkyPilot a răspuns (pentru Ankesenamon):

Deci nu poti folosi calendarul. Dar mai sunt si alte metode. Plus ca daca te monitorizezi o vreme, ai putea sa iti dai seama cand ai ovulatia (metoda temperaturii bazale, metoda mucusului cervical). Aceste metode depind insa de la o persoana la alta, la unele fete nu se observa nici o diferenta. De asta spun sa te monitorizezi.

| Ankesenamon explică (pentru SkyPilot):

Da, au fost la fel ca si volum, culoare, durata etc

| Ankesenamon explică (pentru SkyPilot):

E mai greut..si oricum sansa unei sarcini nu cred ca exista, adica au trecut 3 luni nu? ar fi trebuit sa am vreun simptom. ceva, orice.

| SkyPilot a răspuns (pentru Ankesenamon):

Mai fa totusi un test de sarcina. Peace of mind happy
Daca se intampla ceva, conform legii din Romania ai 12 saptamani, iar tu te-ai apropia de expirarea lor.

| SkyPilot a răspuns (pentru Ankesenamon):

Durerea de sani ar putea fi un astfel de simptom. Nu trebuie neaparat sa le ai.

| BigG a răspuns:

Ai facut bine testul de sarcina poate era fals-negativ?
Citeste articolul:
http://www.copilul.ro/......a7136.html

| Ankesenamon explică (pentru BigG):

L am facut dupa amiaza, pe el scria ca poate fi facut in orice moment al zilei.dar ti am zis, a doua zi dupa ce l am facut, am avut menstruatie si m a tinut la fel ca intotdeauna..atata ca in august nu am avut menstruatie pentru ca din cate am auzit era oarecum normal, pentru ca mi s a schimbat organismul si asa mai departe.

| Ankesenamon explică (pentru BigG):

Contactul sexual a fost doar o data, adica nu s a mai intamplat dupa aceea...e mai complicat...deci clar nu aveam cum si nici nu cred ca as putea fi insarcinata.dn moment ce am avut menstruatie si in luna aceea si luna aceasta..si simptome nu am

| George_Gr_1995 a răspuns:

Nu ai mai făcut nimic din Iulie?
Păi din câte știu și eu durerile astea de sâni (care sunt din vina creșterii ) și întârzierea menstruației sunt semne că ești însărcinată, dacă au trecut 3 luni aveai burta puțin formată dar totuși sunt simptome specifice unei sarcini deci fă pași la ginecolog dacă îți place viața și pe viitor durex și nu o face cu toți virginii

| Ankesenamon explică (pentru George_Gr_1995):

Asta am crezut si eu, insa am facut testul care a iesit negativ si imediat dupa ce l am facut, a doua zi, mi a venit. nu am facut asta cu "toti virginii" laughing e o poveste mai complicata..si nu, din iulie nu am mai facut nimic.

| JordanVille a răspuns:

In cazul in care esti virgina, se poate manifesta asta!

| BigG a răspuns (pentru JordanVille):

Cum sa fie daca a facut test de sarcina.

| Ankesenamon explică (pentru JordanVille):

Nu, mi am inceput viata sexuala in iulie, dupa care am avut menstruatie tot in iulie, in august nu am avut si mi a venit in septembrie pe la inceput..insa cu o zi inainte sa imi vina am facut un test care a iesit negativ. happy

| BigG a răspuns (pentru Ankesenamon):

Intre inceputul vietii sexuale si menstruatia cate zile au fost?

| Ankesenamon explică (pentru BigG):

Cam 2 saptamani sau aproape 2 sapt happy

| BigG a răspuns (pentru Ankesenamon):

Aproximativ 14 zile ia uita-te la poza esti undeva la limita daca nu era protejat sexul
http://www.desprecopii.com/Images/perioada-fertila.gif

Incearca sa mergi la medic ei te pot ajuta mai usor si cu testul.

| Ankesenamon explică (pentru BigG):

Eu am ciclu neregulat..aici e mai aiurea laughing