| Ankesenamon a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare..In luna noiembrie am intretinut relatii sexuale, ultima oara iar pe 31 noiembrie seara am fost la spital deoarece mi-a fost rau dar nu din cauza ca as fi intretinut relatii sexuale, pur si simplu am avut o cadere de calciu. Cand am ajuns la spital doctorul m-a intrebat daca exista sansa sa fiu gravida si i-am raspuns ca nu, mi-a facut niste analize si a iesit totul ok cu exceptia faptului ca am o infectie in zona genitala. In luna decembrie am avut menstruatie pe data de 4/5 iar luna asta mi-a intarziat o gramada. credeti ca este doar o intarziere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific ca inceperea menstruatiei la data normala/calculata si desfasurarea acesteia in mod similar cu cele anterioare in privinta timpului de sangerare, cantitatii de menstra eliminata, culoarea acesteia, mirosul, fluxul zilnic, etc. dovedeste faptul ca se elimina din organism mucoasa existenta in uter, denumita endometru. Endometrul este formatiunea in care se implanteaza ovulul in cazul in care se produce fecundarea. Daca nu are loc fecundarea ovulului nu se produce nidatia si endometrul "imbatranit" se elimina din organism astfel luand sfarsit acel ciclu de procreere. Rezulta ca MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual. Prin MENSTRUATIE se elimina vechiul ENDOMETRU devenit inutil in organism pentru a se lasa loc liber in vederea reinceperii unui nou ciclu de reproducere.Astfel procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat si din acest motiv se elimina ENDOMETRUL prin MENSTRUATIE. In cazul in care ulterior menstruatiei incepute in 4/5 decembrie nu ai intretinut raporturi sexuale, nu poate exista o sarcina in situatia ta. Intarzierea inceperii menstruatiei poate avea cauze endocrin hormonale. Ar fi indicat sa faci un test de sarcina pentru orice eventualitate si sa te prezinti neaparat la un control ginecologic deoarece intarzierea se pare ca a depasit 15 zile. Multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca totusi esti gravida, sa faci un test de sarcina si inca un control peste cateva zile.

| Ankesenamon explică (pentru anonim_4396):

Dar in luna decembrie am avut ciclu normal plus ca ma gandesc ca iesea la spital ceva, nu? ..mai astept pana pe 20?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ankesenamon):

Era prea devreme atunci a vedea ceva.