| Camyy_Carmen_1995 a întrebat:

Buna Seara. Am si eu o intrebare, pot sa imi sparg o punga de puroi singura? MI-E FRICA sa merg la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie mi-ar fi frica sa nu ma duc la dentist. Numai el poate curata corect o infectie care se poate extinde si agrava

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți, dar nu vrei reuși să cureți bine, și va mai rămâne puroi acolo.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai poti, normal ca poti... cine te opreste?
Insa indicat este sa mergi la stomatolog. Nu o sa doara, o sa iti faca ceva anestezie in cel mai rau caz si gata.

| anonimg a răspuns:

Nu există nici un risc dacă îți vei sparge punga de puroi. Nu se poate spune că locul se va infecta, pentru că este deja infectat din pricina prezenței puroiului. Dar oricum ar fi, problema nu va fi rezolvată. Caria va înainta, poroiul se va face iarăși la loc. Îl vei sparge iarăși, dar caria va înainta până când va afecta și mai mult dintele.
Dacă n-ar exista durere, cu siguranță că cei mai mulți dintre noi am fi mâncat astăzi numai piureu. happy

| Raducons a răspuns:

Du te la dentist pentru ca nu e chiar asa cum pare, o sa faca anestezie si nu simti nimic.Cred ca nu o sa sparga punga, o sa se retraga ea dupa ce iei tratament cu antibiotic dat de dentist.Maseaua si a pierdut nervul, cred ca te a durut cam trei zile, si trebuie curatata si plombata altfel o sa o scoti si nu cred ca vrei sa ramai stirba si o sa ai probleme si cu dintii vecini care vor incepe sa se deplaseze.Nu neglija problema.mai incolo o sa regreti

| Adrian5575 a răspuns:

Punga se va sparge singura in scurt timp. Dar tot trebuie sa mergi la dentist sa vada care e treaba acolo! Fugi, nu mai sta!