| DovleacTurbat a întrebat:

Buna seara, am si eu o nelămurire, sper sa gasesc câteva informații ajutătoare, deci: Sa zicem ca am covid, dar nu am simptome. Care este "media de viata" a acestui virus, in organismul meu (in cazul unui asimptomatic) sau care este perioada in care as putea infecta pe cineva datorita prezenței virusului in corpul meu?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la 3-4zile oana la 1 luna. Nu se stiu asa multe inca. Au fost bolnavi care au stat si 60 zile infectati

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Nu vorbesc despre corvid dar virusurile nu au speranțe mari de viață ele mor după ce infectează o celulă. În schimb infecția poate dura de la câteva zile la câteva luni, acest lucru depinde mult de organism și capacitatea sa de a lupta cu virusul. Sunt și virusuri care devin inactive și rămân în corpul pacienților activându-se doar în cazul în care condițiile sunt din nou prielnice.
Nu știm prea multe despre acest virus adică sunt șanse mari să porți virusul fără a avea boala efectiv. Acum tot ce știm e o presupunere.