| VasileAmadon a întrebat:

Dermatita Seboreică se poate transmite? Tocmai am aflat că am spunând doctorului dermatolog ca am zona roșie pe anumite părți pe față și coji si mi-a spus direct dermatita seboreica fără să mă consulte atent doar asa direct verdictul, credeti ca a gresit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca ai coji in cap, ai dermatita seboreica sigur, stiu ca si eu am, ma mai spal cu sampoane tip tratament din farmacii cu ihtiol etc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se transmite. Medicul specialist poate să diagnosticheze o boală de piele după aspectul ei, deci nu a greșit.

| Andreeush a răspuns:

Nu se transmite.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu este contagioasa, am si eu pe scalp dar o tin sub control cu sampoane dermato cosmetice ca altfel e jale.
Foloseste tratamentul recomandat de medic si ai grija ce pui pe ten, cu ce te speli, etc.
Din pacate nu dispare de tot, doar se amelioreaza si daca nu ai grija poate sa apara iar urat.