| adynutza_8297 a întrebat:

Bună seara.
Am şi eu o problemă.
Din august-septembrie anul trecut, am o escara pe fesa dreapta, la început era mica, dar cu timpul ea s-a mărit si in interiorul ei crescuse ceva ca un fel de puroi. Am fost la medic, a tăiat chestia aia, dar nu era puroi. Pana acum vreo săptămână supura o chestie vâscoasă si urat mirositoare. Acum însă de cateva zile nu mai supureaza deloc, dar pielea este foarte rosie si tare în locul unde este escara, la un moment dat mi se umflase putin si spre pulpa,dar s-a desumflat. Astăzi am observat ca escara a sangerat, si a inceput sa ma doara piciorul.
Intrebarea pe care as vrea sa o pun este: La ce medic ar trebui sa merg pentru aceasta escara? Si daca nu este tratată corespunzator, ce se poate intampla? (Mentionez ca in momentul de față nu am mai pus nimic, unguent, creme pentru escara, spăl dimineața si seara cu apa si săpun, si pansament uscat, este ok? Adică ajuta apa cu săpunul la vindecarea escarei? Dar apa oxigenata?
Multumesc anticipat! O seara Buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anita24Bonita a răspuns:

Hei buna, ar trebui sa te prezinti la medicul de familie iar el te va trimite la specialist, ajuta doar sa omoare bacterile sa zici asa, dar daca e inca rosie ceva nu e in regula, parerea mea, mai bine previ de cat sa tratezi...