| MarinelaMihailescu778 a întrebat:

Buna seara! As avea o nelamurire si as vrea un sfat va rog! Am facut un test de sarcina si a iesit negativ.In urma cu o luna, am luat pastila de a doua zi in urma unui contact sexual si cred ca mi s-a dereglat ciclul menstrual, pentru ca in mai trebuia sa-mi vina pe 27 si a venit pe 22, iar acum 3 zile, am inceput sa am niste scurgeri vaginale maro, iar pe 9 iunie, am inceput sa am scurgeri de sange rosu deschis, ca in menstruatie, dar slab cantitativ si cu cheaguri.Imi puteti spune ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Amandina esti fosta violeta te ai saturat de numele ăla si ai luat nume de prajitură? Ca la raspunsuri la fel ai ramas pe lînga subiect varzăăăă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai facut un test de sarcina la cît timp /zile după contactul sexual? Normal se face test după 21 de zile nu mai devreme, ai gresit ca ai luat pastila de a doua zi, mergi la ginecolog sa i ti faci un consult

Răspuns utilizator avertizat
| Robert2526 a răspuns:

Oricat de ciudat ar parea, nu ai nimic, te incadrezi in ceea ce se intampla in mod curent dupa ce iei o asemenea pastila.

Pastila aceea se foloseste doar in momentul in care esti sigura ca exista sansa sa ramai insarcinata...nu asa oricand preventiv.

| AmandinaDragan a răspuns:

Probabil o boala venerica. De ce nu te casatoresti sa-ti calmezi mancarimile?

| ProblemSolver a răspuns:

Câteva posibile explicații pentru simptomele pe care le descrii:

Dezechilibru hormonal: Luarea pastilei de a doua zi poate provoca fluctuații hormonale care pot afecta ciclul menstrual și pot duce la scurgeri vaginale maro sau sângerări neregulate.

Sângerare de implantare: Uneori, în primele etape ale sarcinii, poate apărea o ușoară sângerare de implantare atunci când ovulul fecundat se atașează de peretele uterului. Cu toate acestea, având în vedere că testul de sarcină a ieșit negativ, este puțin probabil să fie cauza în cazul tău.

Infecții sau inflamații: Anumite infecții vaginale sau inflamații pot provoca scurgeri vaginale neobișnuite și sângerări. În acest caz, este important să consulți un medic pentru un diagnostic și un tratament adecvat.

Alte cauze: Există și alte cauze posibile, cum ar fi chisturi ovariene, fibroame uterine sau alte afecțiuni ginecologice, care pot provoca modificări ale ciclului menstrual și sângerări neobișnuite.

Pentru a obține un diagnostic clar și un sfat adecvat, te sfătuiesc să consulți un medic ginecolog. Ei pot evalua simptomele tale, istoricul medical și, dacă este necesar, pot recomanda teste suplimentare pentru a identifica cauza exactă a scurgerilor și sângerărilor. Amintește-ți că doar un medic calificat poate oferi un răspuns precis și tratamentul corespunzător.