| AnotherWayToDie a întrebat:

As dori putin ajutor... am probleme cu respiratia, mai exact am impresia ca am o flegma continua in gat / gura. Si nu e din cauza unei raceli sau ceva de genul, e mereu prezenta. Si da si un miros urat respiratiei mele, chiar daca ma spal regulat pe dinti. Ma poate ajuta cineva? Sa imi spuna ce sa fac? Cum sa tratez asta? Sau de la ce se face? dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| axel112 a răspuns:

Cred ca ai asta candidoza orofaringiana dar nu sunt sigur Simptomele candidozei bucale la adulti sunt:
- senzatie de arsura la nivelul gurii si a gatului (de obicei acestea sunt simptome incipiente);
- pete albe aderente de mucoasa gurii si a limbii. Tesutul din jurul acestor depozite albicioase este rosu si dureros. Daca este frecat (in timpul periajului dintilor, de exemplu) poate sangera;
- aparitia unui gust neplacut sau a dificultatilor de a gusta alimentele. atunci e un inceput de de asta se vindeca cu antibiotice asa am auzit du-te la doctor si vezi

11 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Salut. Felgma in gat, e un raspuns al corpului tau la factori alergici.
Mai pe intelesul tau. Sistem,ul tau imunitar este slabit, si corpul tau reactioneaza "exagerat " la factorii externi.
Cu siguranta, simti mai mult acea flegma iarna, la praf si la polen.
Daca, faci des herpes( bubite dinalea dureroase pe buza), ti se infunda si nasul des, sau te mananca ochii si nasul> cu atat situatia e mai clara.
Am si eu flegma in gat de cand ma stiu. Ceea ce fac in general pentru intarirea sistemului imunitar. -suplimente de vitamine, sau din plante. Mananca multe fructe si legume.
Si daca te deranjeaza faptul ca nu poti respira (mai ales seara la culcare, sau la efort) poti cumpara de la farmacie un bronhodilator. E un spray pe care il inhalezi inplamani, pentru a elibera caile respiratorii. Si din cate stiu se elibereaza si fara reteta.
As vrea sa te mai intreb daca flegma e alba, sau e galbena ca puroiul?

| mona a răspuns:

Nu ar strica sa mergi la medic, fa gargara cu apa sarata

| introduaicinumele a răspuns:

S-ar putea sa ai polipi, si eu ma simt uneori asta dar nu este chiar asa deranjant.

Cel mai bine te-ai duce la un doctor, el va stii ce trebuie sa faci/sa faca.

| torsi a răspuns:

Iti dau un sfat pe care sa il respecti de acum inainte: daca ai o problema de sanatate (fie ca persista, sau nu), du-te frate la doctor, ca el vede ce e in gatul tau (in cazul acesta), si va sti exact de ce ai nevoie.

| Azµre a răspuns:

Fumezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viziteaza medicul de familie.

| JASMYNA88 a răspuns:

Fumezi? sau ai in preajma oameni care fumeaza.eu fumez si am aceiasi senzatie

| AnotherWayToDie explică (pentru JASMYNA88):

Nu fumez, dar in jurul meu am persoane care fumeaza nu neaparat in familie, ci prietenii happy dar totusi incerc sa ma feresc de fumul de tigara cand sunt cu ei...

| axel112 a răspuns:

Ai dureri de stomac si sentatia de tot timpul foame

| AnotherWayToDie explică (pentru axel112):

Aici da, dar dureri de stomac nu foarte des, numai senzatia de foame.

| axel112 a răspuns (pentru AnotherWayToDie):

Cred ca ai asta candidoza orofaringiana dar nu sunt sigur Simptomele candidozei bucale la adulti sunt:
- senzatie de arsura la nivelul gurii si a gatului (de obicei acestea sunt simptome incipiente);
- pete albe aderente de mucoasa gurii si a limbii. Tesutul din jurul acestor depozite albicioase este rosu si dureros. Daca este frecat (in timpul periajului dintilor, de exemplu) poate sangera;
- aparitia unui gust neplacut sau a dificultatilor de a gusta alimentele. atunci e un inceput de de asta se vindeca cu antibiotice asa am auzit du-te la doctor si vezi