| ClaClara a întrebat:

Buna seara, astazi am consumat vreo 2200 de calorii si sunt la deficit de obicei consum in jur de 1200 dar azi am avut o zi mai proasta sunt in perioada aia a lunii si voiam sa va intreb daca voi lua mult astazi in greutate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum sa fii la deficit mancand atat de mult?
pai ce dai jos in zilele cand manaci 1200 de calorii, le pui iute inapoi in zilele cand maanci pete 2000 si atunci nu ai facut nimic, daca nu esti consecvent.
Scuzele nu-si au rostul cand vrei sa tii cura de slabire, ca nu rezolvi nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu conteaza ca a mancat odata asa, a zis ca a avut zi mai proasta.
A luat in 60 g doar maxim daca e fata si arde 1800 (vad ca scrie Clara), daca e baiat nu a luat nimic.

Scuzele isi au rostul, uneori chiar nu poti, au un psihic mai prost care nu iti permite sa ai deficit, sa nu fie mereu.

Eu am zile si cu 4500, dar reglez la 2300 media mancand mai putin in urmatoarele zile si ma mentin.

| Mosotti a răspuns:

Depinde cat arzi, daca arzi 1800, ai luat cam 0, 06 kg, adica maxim 60 g ai luat.
Daca ai avut surplus 400 kcal ca ai mancat 2200.

Deci nu e problema.
Barbatii ard 2200-2400 si nu ar fi luat dar nici nu ar fi dat ceva la 2200 mancate.

Tu ca fata poti arde un 1800.
Deci nu iti face probleme, oricum cantarul nu iti arata, dar atata ai luat.
Calculul e mult mai precis ca, cantarul la diferente f mici de greutate.

Bine, eu le calculez manual nu cu, calculatoare, si am calculat tot eu cat ard concret, nu cu, calculatorul care da 1600 cand eu ard 2300-2400/zi.

Maine mananci cu 400 kcal mai putin adica 800 si repari surplusul, apoi 1200 ca de obicei.

| Catrice a răspuns:

2kg dacă iei masuri de maine

| mODIN a răspuns:

Un kg de grasime inseamna aproximativ 7700 de calorii extra.
Deci daca tu ai mancat am putin de 1000 extra o singura data, te poti astepta la cel mul 100g, nu ai de ce sa te panichezi laughing

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Nu o sa iri mult in greutate, depinde de cat de multe calorii mananci, 2200 e putin peste cat ar trebui, in general e 2000 dar depinde de cate kg/cat sport faci