| Maria2008op a întrebat:

Buna seara, In cat timp credeti ca voi da jos in jur de 7 kg cu deficitul caloric? De duminica asta tin deficit caloric si consum in jur de 1200!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine crezi ca poate sti cand vei slabi tu? Mananca mai putin.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Un an de zile, căci te înfometezi și organismul la un moment dat va refuza să mai slăbească.
Ce are toată lumea obsesie cu aceste kilograme, calorii etc.
Care mai aveți la sat, rude, bunici, curând vine primăvara când este nevoie de forță de muncă în grădină, la câmp. Mergeți acolo la muncă fizică și garantat că dacă stați cel puțin 2 săptămâni, cele 7 kilograme se topesc imediat după ce vă treziți la 5 dimineața și munciți toată ziua!

| Ilovedinero a răspuns:

2-3 luni daca nu faci sport.

| Maria2008op explică (pentru Ilovedinero):

As vrea sa fac si putin sport in fiecare zi macar 20 de minute dar nu prea stiu ce exerciții ma vor putea ajuta …

| Ilovedinero a răspuns (pentru Maria2008op):

BURN 500 CALORIES with this 20 Minute Cardio Workout | HIIT Workout At Home / Nobadaddiction
https://www.youtube.com/watch?v=_zMDwfLM9mk

BURN 200 CALORIES with this 10 min cardio workout | HIIT Workout at home | No Equipment / Nobadaddiction
https://www.youtube.com/watch?v=ramrjR8pCZ0

5 MINUTE INCALZIRE COMPLETA PENTRU TOT CORPUL / Anamaria Izabella
https://www.youtube.com/watch?v=KyUoWkRLyOg

Abdomen Plat In Doar 10 Minute ( Intens, Fara Echipament, Acasa ) / Anamaria Izabella
https://www.youtube.com/watch?v=eXqW9vv3HgI

10 MIN CARDIO INCEPATORI / EXERCITII CARDIO ACASA / SLABESTE / Anamaria Izabella
https://www.youtube.com/watch?v=IUHixvbHUb8

ABDOMEN PLAT IN 7 ZILE | Antrenament Pentru Un Abdomen Mai Plat - Rezultate Rapide / Anamaria Izabella
https://www.youtube.com/watch?v=EC1B5blylhM

Sper ca te ajuta.Incalzire obligatorie. Exercitiile pentru abdomen nu trebuie facute in fiecare zi, o data la 2-3 zile ca mușchii sa isi revina.

| Maria2008op explică (pentru Ilovedinero):

Multumesccc foarte foarte mult de maine o sa ma apuc sa fac aceste exerciții!

| ALM2000RO a răspuns:

Ce înălțime, ce vârstă și ce greutate ai?

| Utilizatoare123 a răspuns:

Ce inaltime, cate kg ai?

| Maria2008op explică (pentru Utilizatoare123):

Am aproape 1.60 si 50 de kg

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria2008op):

Esti mai mult decat bine.

| Maria2008op explică (pentru darrio2007):

Stiu ca sunt cam la limita, dar problema este ca eu nu ma simt bine in corpul meu si as vrea sa mai slabesc ceva …

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria2008op):

Chestia cu simtitul bine in corpul tau ține de psihic. Simte-te bine asa cum esti.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Maria2008op):

Vezi ca ai cat trebuie, daca mai dai mai jos deja ajungi schelet si nu e bine pentru sanatatea ta. Poate nu e de vina kg pe care le ai, poate structura corpului tau e genu ala gras si slab, adica ai putine kg dar arati ca o lamaie.Aici nu mai e vorba de slabit, mai bine te-ai pune pe sala.Cand ai ''ghinionul'' sa ai structura asta, ca si eu o am am 1, 70 si 70kg si arat de parca am 100 de kg, pentru ca sunt skinny fat, cea mai inteleapta decizie si in cazul tau e sa faci niste bulk(adica sa te ingrasi, punand si masa musculara) si apoi sa slabesti.Hai sa-ti explic acest skinny fat inseamna ca tu ai un procent mare de grasime in corp, sa zicem 25-30%,ca sa arati mai bine trebuie sa te ingrasi, dar in sensul ca te ingrasi si punand masa musculara, nu doar grasime, sa zicem ca ai ajunge la 60kg apoi slabesti, dar slabesti grasimea.Intelegi ce zic? Trebuie sa scazi % de grasime din corp, dar la kg tale nu mai ce slabi, trebuie sa te ingrasi mai intai ca sa ai de unde da jos, daca tu scazi acum sub 50kg deja devii anemica, ai avea naibii greutatea unui copil de clasa a 4.Intereseaza-te mai mult pe google de termenul skinny fat si vezi daca chiar asta ai si tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria2008op):

"în 7 Ianuarie | Maria2008op explică:
14 ani 1.55 cm si 50 de kg"

"acum 15 ore | Maria2008op explică :
Am aproape 1.60 si 50 de kg"

5cm la inaltime conteaza enorm, dar nu este cazul tau, ca prima oara ai spus adevarul, iar 2 saptamani mai tarziu ai mintit, ca nu creste nimeni in doar 2 saptamani, 5cm in inaltime.

Asadar, la 14 anisori si 1.55m ar trebui sa ai maxim 45 de kg ca esti fata.
In acest caz, pentru ca esti copil de scoala generala, nu adult, se impune taierea dulciurilor, sucurilor si carbohidratilor si se face sport! Nu este important sa aduni caloriile pe care le mananci, ca nu te ajuta la nimic, dar ai nevoie ca mama ta sa te trimita al alergat, sau sa faci un sport, ca sa pierzi greutate.

| Utilizatoare123 a răspuns (pentru Maria2008op):

Nu e nevoie sa mai slabesti, esti bine asa cum esti. Cati ani ai? Sa iti calculez rata metabolica bazala.

| Maria2008op explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca am spus ca aveam 1.55 cm dar m-am masurat acum o saptamana si am aproape 1.60

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maria2008op):

Imposibil ca intr-o saptamana sa cresti "aproape" 5 cm.
Hai, mai taie din minciuna, daca vrei sa te mai ia cineva in serios pe aici.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Vezi ca e fata, nu e baiat.
Femeile au in general cu 10-15kg mai putine decat inaltimea.
Un baiat de 1.70 si 60kg o sa arate mult mai skinny ca o fata de aceiasi inaltime si greutate.