| RoxanaGhost a întrebat:

Buna seara,astazi iubitul meu a cazut pe mana, si il doare spatele si mana(de la cot in jos).Mi-a spus ca nu e umflata si poate sa miste mana(deci nu ar fi fractura), dar e cam vanata si il cam doare cand ridica ceva greutate.Ce poate fi? Ceva sfaturi pentru vindecare? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Legendaryromania a răspuns:

Daca nu merge la spital, du-te cu el la o farmacie.Acolo probabil ii va da o crema sau ceva care ii poate ameliora durerile si ii poate accelera vindecarea.Si desigur, sa nu faca mare efort daca il doare...Nu cred ca trebuie mers urgent la spital daca nu este vorba de o fractura/fisura/etc.Dar si la fractura, in momentul inpactului poti misca mana rupta datorita faptului ca iti amorteste si nu simti durerea pe moment.Asa ca nu poti sa fii sigura ca nu s-a intamplat ceva mai grav acolo.Succes si insanatosire rapida!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Singurul sfat este sa il iei de mana sănătoasă și să îl duci la medicul specialist.

| Anitta18 a răspuns:

In primul rand nu te panica. Pune niste gheata pe rană(ma refer la mana), pentru spate sfatul meu este sa stea întins. Daca nu merge, luați Nurofen pentru dureri. In caz ca nu funcționează atunci mergeți la doctor.
Sper ca te-am ajutat cu răspunsul.

| Legendaryromania a răspuns:

Daca nu merge la spital, du-te cu el la o farmacie.Acolo probabil ii va da o crema sau ceva care ii poate ameliora durerile si ii poate accelera vindecarea.Si desigur, sa nu faca mare efort daca il doare...Nu cred ca trebuie mers urgent la spital daca nu este vorba de o fractura/fisura/etc.Dar si la fractura, in momentul impactului poti misca mana rupta datorita faptului ca iti amorteste si nu simti durerea pe moment.Asa ca nu poti sa fii sigura ca nu s-a intamplat ceva mai grav acolo.Succes si insanatosire rapida!

| Legendaryromania a răspuns:

Am corectat cu "m"*