| aztec123 a întrebat:

Buna Seara. Astazi mama mea a avut un mic accident de munca.
Mai precis si-a prins buricul degetului mijlociu intr-o presa si a fost strivit.S-a dus la spital doctorul i-a pus 2 copci la deget a cusut-o, a bandajat-o destul de bine.Problema este ca sangereaza de ceva vreme si nu stiu ce sa fac in cazul asta.Se vede sange pe pansament in zona degetului lovit si zona incheieturii.As vrea sa stiu vreo modalitate de oprire a sangerarii.A incercat sa stea si cu mana ridicata dar degeaba. Ultima apelare ar fi la spital dar nu as vrea asta.Si asa miercuri trebuie sa se duca sa schimbe pansamentul.Dau funda pentru raspunsuri bune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Nu trebuie asteptat pana Miercuri daca sangereaza, sa mearga dimineata din nou la pansat la spital si acolo va fi verificat si de ce sangereaza inca.

| BracKMyhay95 a răspuns:

Normal daca baga mana in apa rece ar trebui sa i se opreasca sangerarea s-au apa oxigenata toarna peste pansament la mine a fost ca am cazut cu mana intr-un borcan spart pe jumate taietura ajungand pana la os si iti dai seama ce galgaia sangele, si am bagat prima data mana in apa rece si dupa cu apa oxigenata s-a oprit si sangerarea.

| kitty08 a răspuns:

Eu consider ca ar trebui sa isi schimbe bandajul, insa nu ai cum sa opresti sangerarea, in cazul in care sangereaza continuu si mult trebuie consultat doctorul.